Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Plângere contravențională
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Plângere contravențională

Bună seara, am fost oprit de polițe unde mi s-au cerut actele mașini, iar test la alcool test, unde am avut 0.06 in aerul expirat..
Eu nu am consumat deloc băuturi alcoolice in ultimele 5 zile
Nu imi dau seama cum a iesit la aparat
Bun, am cerut să merg la probe sânge, deoarece eram convins că nu am al alcoolemie, mi s-a întocmit proces verbal de 9 puncte 1305lei, si suspendarea a 90 zile de permis
Am făcut cele 2 probe, asta a fost în data de 23.11.2019, mi-au dat dovadă de conduce 15 zile de la 24 ore de cand am facut probele de sange
In data de 25.11.2019 probele au fost trimise, ca sa vedeți, polițistul care a făcut procesul verbal nu a stiu unde au fost duse probele pentru a fi lucrate..
Pe 27.11.2019 m-am dus la secția de polite IPJ Gorj, sa vad de probe, pentru ca voiam să le achit.... Si sa aflu rezultatul
Unde mi s-a spus că probele au fost trimise la serviciul de medicină legală în Severin..
Bun am plecat acasă..
Pe data de 02.12.2019, l-am sunat pe domnul polițist sa văd dacă au sosit probele, si mi-a spus sa ma duc personal la secția de polite IPJ Gorj, sa aflu rezultatul
Cei de la Secretariat de acolo mi-au spus că probele mele au fost duse pe 25.11.2019 la serviciul de medicină legală din Slatina, Olt
Cum Doamne iartă-mă, pe 27.11.2019 mi-au spus că la Severin, acum ca la Slatina..
Nu am mai avut răbdare, l-am sunat iar pe dl polițist si i-am comunicat ca probele mele sunt la Slatina si mi-a spus că sa mai astept, i-am comunicat ca pe 08.12.2019 imi expiră dovada si eu am nevoie de permis,
Dumnealui mi-a spus că o sa-mi prelungească dovada de conduce până imi sosesc probele..
Eu nu l-am crezut si am depus plângere la judecătoria tg jiu împotriva procesului verbal, de acolo am primit foaie de grefa si mi-am recuperat permisul de conducere..
Pe data de 04.12.2019, am mers din nou la secția de polite municipală IPJ Gorj sa aflu probele,
Sincer am vrut sa ma duc personal in Slatina ...
Un domn polițist de acolo de la Secretariat mi-a dat in numar de telefon de la IML Slatina
Am sunat, m-am prezentat, am intrebat de probele sânge unde mi s-a spus că sunt la ei dar nu au fost lucrate...i-am comunicat ca vreau sa le plătesc si mi-a spus că le voi plati cand vor ajunge la Targu Jiu, Gorj..
Am plecat din nou nelămurit, m-am dus la servici, asta e o sa vină ele până la urmă
In data de 16.12.2019 am sunat din nou la IML Slatina, m-am prezentat din nou unde am intrebat de probe
Mi-au spus că chiar astăzi le-au expediat în targu jiu
Am zis, astăzi 16.12.2019 (luni), stau până vineri 20.11.2019, unde m-am dus la polițe din nou sa văd rezultatul ( in gândul meu era ca de luni si pana vineri au timp sa ajunga)
Am stat 20 de minute acolo, unde un Domn Polițist I. A. căutat prin dosare acolo si mi-a comunicat ca nu au ajuns...
Cum Doamne, sa nu ajungă s-au pierdut pe drum...Nu înțeleg
M-am lămurit de tot si am plecat la servici
De atunci si pana in ziua de proces 27.02.2020 nu m-am mai interesat deloc
Dimineața de proces, m-am prezentat acolo, mi s-a strigat dosarul, m-am ridicat in picioare am mers in față si i-am spus Doamnei Președinte ce am spus si mai sus
Credeti-ma ca m-au luat emoțiile, nu stiam nici rezultat nimic, bine înțeles eram convins că nu consumasem alcool si nu avea cum sa am alcool în sânge
Am primit Admite plângere, si m-a întrebat Doamna Președinte daca am cheltuieli de judecată, am spus că nu am, eu vreau sa mi se de-a bani pe procesul verbal, deoarece am platit 652.5 lei, si mi-a spus că nu de poate
Am plecat de acolo
Cand am iesit ca sa vedeți am gasit in plicul in care scria cand sa ma prezint la judecătorie o foaie in care scria sa intru pe un site curtea apel Craiova, introduc o parola si vad cum decurge plângerea făcută de mine
Hopa, intrând acolo am avut un șoc, sau pus documente pe 16.01.2020 de polițe targu jiu
În care au fost puse probele cu rezultat zero in sânge si la prima probă si la a doua proba
Mai jos era si fisa de lucrare a probelor
În care scria asa in data de 23.11.2019 au fost luate probele, în data de 25.11.2019 au ajuns la Slatina IML
In data de 26.11.2020 au fost lucrate
Iar am rămas socat deoarece acolo scria si numele șoferul care le-a dus, Agent I. A.
Stai așa daca au fost lucrate pe 26.11.2019, eu cand am sunat pe 04.12.2019 de ce mi-au spus cei de la Slatina ca nu au fost lucrate....????
Pe 20.12.2019 domnu agent I. A. mi-a spus că nu au sosit probele
A fost ceva la mijloc între polițe si IML Slatina
Era si un raport făcut de domnul polițist care mi-a luat permisul Pe nume, D. M. D in care a specificat asa, ca in urma discutiilor purtate cu conducătorul auto emana vapori de alcool, Ce ma? Iar am rămas șocat, Daca nu am băut alcool, cum sa eman vapori de alcool
Si pe lângă asta el nu a purtat nici o discuție cu mine, i-am dat actele mașini si ale mele si am si suflat in alcooltest
Seara de 27.02.2020, am intrat pe acel site curtea de apel Craiova
Unde am ca mi s-a dat hotărâre în care scrie așa

"Admite plângerea contraventională. Anulează procesul verbal seria PGJW nr. 050957 din data de 23.11.2019, exonerează petentul de la plata amenzii în cuantum de 1305 lei si înlătură măsura complementară dispusă a retinerii permisului de conducere în vederea suspendării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile. Cu apel în termen de 30 de zile de la comunicare, ce se depune la Judecătoria Târgu Jiu. Pronuntată azi, 27 Februarie 2020, la Judecătoria Târgu Jiu, prin punerea solutiei la dispozitia părtilor, prin mijlocirea Grefei instantei.

Ce pot face in chestia asta, deoarece eu vreau bani pe amendă sa mi se restituie
Si nu mi se pare corect sa mi se spuna ca am consumat alcool
Si pe langa faptul ca am fost mintit in rezultatul probelor de sânge ...
ErYou, utilizator
Va spun sincer nu am avut răbdare să citesc chiar toata postarea.Concluzia este ca plângerea dvs a fost admisă,Dacă va rămâne definitivă solutia primită (politia nu va face apel sau va face dar o sa fie respins)legalizati hotărârea și solicitați direcției locale de taxe și impozite restituirea amnezii plătite.
cu sentința pe care o veți primi acasă, mergeți la Judecătorie, cereți forma definitivă, apoi mergeți la Finanțe și solicitați restituirea sumei.