avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificarea salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificarea salariului

Poate fi modificat salariul de baza,micsorat,in perioada cat esti detasat la o alta firma? Din cate stiu pe perioada detasarii CIM este suspendat.
Cel mai recent răspuns: max36 , utilizator 12:32, 13 Martie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Codul muncii:
Art. 41 - (1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
......
e) salariul;
....

In conformitate cu dispoziţiile art.41 alin.1 din Codul Muncii, regula în materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul parţilor. Prin excepţie, este posibila modificarea unilaterala numai în cazurile şi condiţiile expres prevazute de lege.

Asadar, decizia unilaterala a angajatorului de modificare a salariului este nelegala atata timp cat ea nu are acordul dvs sau ea nu denota dintr-un act normativ sau ccm aplicabil angajatorului.
Va multumesc pt raspuns dar asta am citit si eu in Codul Muncii. Nu am reusit sa aflu daca este legal sa-mi fie micsorat salariu in perioada detasarii.

Cornel Vasile a scris:

Codul muncii:
Art. 41 - (1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
......
e) salariul;
....

In conformitate cu dispoziţiile art.41 alin.1 din Codul Muncii, regula în materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul parţilor. Prin excepţie, este posibila modificarea unilaterala numai în cazurile şi condiţiile expres prevazute de lege.

Asadar, decizia unilaterala a angajatorului de modificare a salariului este nelegala atata timp cat ea nu are acordul dvs sau ea nu denota dintr-un act normativ sau ccm aplicabil angajatorului.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In ultimul paragraf , am mentionat : .. decizia unilaterala a angajatorului de modificare a salariului este nelegala atata timp cat ea nu are acordul dvs sau ea nu denota dintr-un act normativ sau ccm aplicabil angajatorului. ...

Contractul individual de munca poate fi suspendat pe durata detasarii .. adica, suspendarea este facultativa si nu obligatorie pentru angajator.
Imi cer scuze,m-am grabit si cu citittul si cu raspunsul. Ulterior am vazut ceea ce mi-ati scris dvs si va multumesc foarte mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Micsorare salariu cu 25% eva_alexa29 eva_alexa29 Buna seara! Imi puteti spune, va rog, daca angajatorul poate sa micsoreze salariul in aceasta perioada dificila? Este legal? Ce posibilitati are angajatul in ... (vezi toată discuția)
Diminuarea salariului jeni0469 jeni0469 Buna ziua.As vrea sa stiu daca mi s-a diminuat salariul la 50 % trebuia sa semnez un act aditional.Multumesc (vezi toată discuția)
Modificare salariu intoarcere cic Alexandramiere Alexandramiere De comun acord cu angajatorul mi s a schimbat functia, cu mentiunea ca salariul ramane cum era anterior plecarii in cic (mai mare decat cel aferent functiei ... (vezi toată discuția)