avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Recuperare suma platita in plus
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Recuperare suma platita in plus

Pe anul 2018 s-a platit in plus o anumita suma la impozitul pe venitul realizat de PFA, cum se procedeza pentru a recupera suma respectiva?
Cel mai recent răspuns: costica_zanc@yahoo.com , utilizator 20:44, 2 Martie 2020
Nu se recupereaza efectiv, dar aveti la
indemana posibilitatea de a formula o cerere de compensare pentru a stinge de pilda o parte din impozitul pe 2019!
Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe profit de recuperat la 2012 lenareg lenareg Daca la sf. anului 2012 am avut impozit pe profit de recuperat 500 lei , ce nota contabila trebuia sa fac ? Acum sunt la micro si am impozit de plata si as ... (vezi toată discuția)
Restituire impozit platit anticipat mirela.onciu mirela.onciu Buna seara, Detin o PFA si conform venitului estimat pt. anul 2011 am achitat la Trezorerie o suma mult mai mare decat impozitul datorat in urma ... (vezi toată discuția)
Impozit 2011 panty panty Buna ziua! Va rog sa ma luminati si pe mine referitor la un aspect... ...in anul 2009 am infiintat un SRL si dupa realizarea balantului s-a constatat un ... (vezi toată discuția)