Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Excludere asociat rezulta in pierderi pentru ceilalti ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Excludere asociat rezulta in pierderi pentru ceilalti asociati?

Buna ziua,
sunt administratorul si unul dintre cei doi asociati (cu 50%) ai unui SRL. As dori sa incep procesul de excludere a asociatului cu motivul ca acesta nu isi aduce aportul de 50% la plata impozitelor si dividentelor. Din acest motiv, acestea nici nu au mai fost platite de circa un an si s-au acumulat datorii catre stat de zeci de milioane. Am cateva nelamuriri:
- cum pot dovedi ca asociatul nu a putut/dorit sa plateasca partea lui?
- daca asociatul este exclus, raman eu dator sa platesc partea lui? Mentionez ca as dori sa si dizolv firma odata cu excluderea lui, daca este posibil (pot plati jumatatea mea ce o datorez catre stat).
- in cazul in care asociatul va fi responsabil pentru acel 50% din cheltuieli dupa excluderea sa, ce se va intampla daca nu le va efectua la timp (pentru ca nu detine banii necesari)?
- exista alta procedura legala mai potrivita pentru ca eu sa "scap" de aceasta firma (platind, bineinteles, datoriile mele) atunci cand asociatul nu este cooperant (de exemplu, nu doreste ca eu sa ii cesionez partile mele)?

Va multumesc anticipat.
Va rog, imi poate raspunde cineva? Am citit legea privind excluderea asociatilor dar acest lucru nu este specificat...
Practic, utilizator
Daca doriti dizolvarea si lichidarea societatii ce rost mai are cesiunea care inseamna timp si bani in plus ?
- cum pot dovedi ca asociatul nu a putut/dorit sa plateasca partea lui?

Datoriile nu sunt ale asociatilor ci ale societatii !!
De tot ce se intampa in societate raspunde administratorul nu asociatii !!
In concluzie lichidati societatea si ve-ti dormi mai linistit
Cesiunea doream s-o fac pentru a ma retrage din firma.
Pot lichida firma daca detin doar 50% din firma si in situatia in care are datorii catre stat?
Daca da, cum trebuie sa procedez si cat m-ar costa?
Multumesc.
Atat pentru cesiune cat si pentru lichidare hotararea AGA va trebui semnata de ambii asociati.
Societatea nu se poate radia decat dupa plata tuturor creditorilor in caz contrar se deschide procedura falimentului prevazuta in L 85/2006