Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deductibilitate tva la masina in leasing
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deductibilitate tva la masina in leasing

O societate neplatitoare de tva a achizitionat un autoturism in leasing la sfarsitul anului 2019. In anul 2020 devine platitoare de tva. Tva-ul aferent masinii este deductibil ? Mentionez ca autoturismul este folosit doar in scopul realizarii de venituri ale societatii.
george-neagu, moderator
Buna ziua ! TVA_ul este deductibil.
Indiferent de ce varianta alegeti: leasing financiar sau lesing operational, cheltuielile enumerate - mai putin amortizarea – si TVA de pe facturile de leasing se vor deduce:
- 50% daca autoturismul nu este utilizat exclusiv in scopul activitatii economice
- 100% daca autoturismul:
a) Este utilizat exclusiv in scopul activitatii economice si puteti dovedi acest lucru
b) Utilizarea este una din urmatoarele :
"1. vehiculele utilizate exclusiv pentru servicii de urgenta, servicii de paza si protectie si servicii de curierat;
2. vehiculele utilizate de agentii de vanzari si de achizitii;
3. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plata, inclusiv pentru serviciile de taximetrie;
4. vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plata, inclusiv pentru inchirierea catre alte persoane sau pentru instruire de catre scolile de soferi;
5. vehiculele utilizate ca marfuri in scop comercial."