Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... care este modalitatea de reluare a plata ratelor catre ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

care este modalitatea de reluare a plata ratelor catre banca?

am un credit ipotecar in franci elvetieni, contractat in anul 2008.banca raiffeisen
in anul 2017 am trimis o notificare bancii ca in baza legii nr. 77/2016,unde am cerut
o intalnire sa incercam sa renegociem contractul pe baza impreviziunii.
totodata in aceasta notificare s-a cerut incetarea incasarii ratelor ,precum si orice procedura judiciara s-au extrajudiciara
demarata de creditor s-au de alte persoane care se subroga in drepturile acestuia s-au ce ar putea fi indreptata
impotriva subsenatului in calitate de consumator s-au a bunurilor detinute.
din acel moment banca nu a mai incasat ratele si a trecut ca termen de plata in sistemul lor
anul in care se termina ultima rata a creditului.
banca nu cred ca a citit ceea ce am trimis catre ei ci doar Legea nr. 77/2016,
care se refera si la darea in plata, asa ca m-au dat in judecata ca nu corespund pentru darea in plata.
instanta a hotarat in urma procesului ca nefondata si datorita solicitarii pe care eu am prezentat-o
deoarece nu vroiam darea in plata ci doar o intalnire de renegociere.
am venit si in intampinare cu documentele care atesta ca nu vroiam sa fac darea in plata,am platit si taxa de timbru,
am facut si apel si recurs si....
procesul s-a terimnat cu:
Ora estimata: 09:00
Complet: S5 Complet 5 R
Tip solutie: Nefondat
Solutia pe scurt: Respinge recursul ca nefondat. Respinge ca neîntemeiată cererea recurenţilor având ca obiect plata cheltuielilor de judecată. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 28.03.2019
Document: Hotarâre 295/2019 28.03.2019.
acest lucru scrie pe portalul instantelor de judecata.
de atunci nu am primit nici o instintare nici de la instanta de judecata nici de la banca.
ratele nu le mai ia banca din 2017 cu toate ca am bani in cont.
Buna ziua.
Cred ca puteti incerca medierea prin CSALB
[ link extern ] /
Dacă conform contractului creditorul a declarat creditul scadent anticipat, nu mai puteți relua plata ratelor, ci va urma executarea silita mobiliară și chiar imobiliară.
Banca nu a declarat scadent creditul, nici nu avea motiv, am avut ratele plătite la zi. Tot timpul am avut bani în cont și putea sa ia rata.
Eu cred ca au omis sa modifice în sistem deoarece apare ca următoarea plata a ratei ultima zi când se termina creditul.