avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conducerea unui autovehicul cu numere expirate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conducerea unui autovehicul cu numere expirate

am avut un accident soldat fără victime ,nefiind vinovata , mi.a fost reținut permisul de conducere Dându-mi o dovadă de 15 zile , precizez ca masina nu era a mea nu am avut de unde sa stiu eu verificând doar asigurarea , problema este ca eu sunt sub control judiciar pentru furt calificat , care sunt consecințele?
Ultima modificare: Miercuri, 4 Martie 2020
Alina.pavel, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alina.pavel , utilizator 17:15, 4 Martie 2020
Potrivit art. 215 alin. (7) din Codul de proc. pen., în cazul în care, pe durata controlului judiciar, inculpatul încalcă cu rea-credință obligațiile care îi revin sau există suspiciunea rezonabilă că a săvârșit cu intenție o nouă infracțiune pentru care s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale împotriva sa, judecătorul de drepturi și libertăți, judecătorul de cameră preliminară sau instanța de judecată, la cererea procurorului sau din oficiu, poate dispune înlocuirea acestei măsuri cu măsura arestului la domiciliu sau a arestării preventive, în condițiile prevăzute de lege.
Ma pot incadra la săvârșireade infracțiuni cu rea credință daca eu nu am stiut ca masina nu este in regula, proprietarul fiind in aceeasi situatie ca si mine masina fiind recent achiziționată?
CIOBOTARU LOREDANA - CABINET INDIVIDUAL DE AVOCATURA a scris:

Potrivit art. 215 alin. (7) din Codul de proc. pen., în cazul în care, pe durata controlului judiciar, inculpatul încalcă cu rea-credință obligațiile care îi revin sau există suspiciunea rezonabilă că a săvârșit cu intenție o nouă infracțiune pentru care s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale împotriva sa, judecătorul de drepturi și libertăți, judecătorul de cameră preliminară sau instanța de judecată, la cererea procurorului sau din oficiu, poate dispune înlocuirea acestei măsuri cu măsura arestului la domiciliu sau a arestării preventive, în condițiile prevăzute de lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara loredana ioanesi loredana ioanesi Am o intrebare:Este posibil dupa perioada de control juridic de 60zile persoana sa fie arestata? (vezi toată discuția)
Masura arestarii preventive mezgageza mezgageza in ce cazuri se dispune arestarea preventiva a suspectului? (vezi toată discuția)
Mă aflu sub control judiciar de mai mult de 2 luni. zilele de prezență la secția de poliție pentru a semna sunt luni, miercuri și vineri, pot semna și în altă localitate? Alex576 Alex576 Buna ziua! Ma aflu sub control judiciar de mai mult de 2 luni. Cunosc obligatiile ce-mi revin si drepturile ce mi se restrictioneaza. Zilele de prezenta la ... (vezi toată discuția)