Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conducerea unui autovehicul cu numere expirate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conducerea unui autovehicul cu numere expirate

am avut un accident soldat fără victime ,nefiind vinovata , mi.a fost reținut permisul de conducere Dându-mi o dovadă de 15 zile , precizez ca masina nu era a mea nu am avut de unde sa stiu eu verificând doar asigurarea , problema este ca eu sunt sub control judiciar pentru furt calificat , care sunt consecințele?
Alina.pavel, utilizator
Potrivit art. 215 alin. (7) din Codul de proc. pen., în cazul în care, pe durata controlului judiciar, inculpatul încalcă cu rea-credință obligațiile care îi revin sau există suspiciunea rezonabilă că a săvârșit cu intenție o nouă infracțiune pentru care s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale împotriva sa, judecătorul de drepturi și libertăți, judecătorul de cameră preliminară sau instanța de judecată, la cererea procurorului sau din oficiu, poate dispune înlocuirea acestei măsuri cu măsura arestului la domiciliu sau a arestării preventive, în condițiile prevăzute de lege.
Ma pot incadra la săvârșireade infracțiuni cu rea credință daca eu nu am stiut ca masina nu este in regula, proprietarul fiind in aceeasi situatie ca si mine masina fiind recent achiziționată?
CIOBOTARU LOREDANA - CABINET INDIVIDUAL DE AVOCATURA a scris:

Potrivit art. 215 alin. (7) din Codul de proc. pen., în cazul în care, pe durata controlului judiciar, inculpatul încalcă cu rea-credință obligațiile care îi revin sau există suspiciunea rezonabilă că a săvârșit cu intenție o nouă infracțiune pentru care s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale împotriva sa, judecătorul de drepturi și libertăți, judecătorul de cameră preliminară sau instanța de judecată, la cererea procurorului sau din oficiu, poate dispune înlocuirea acestei măsuri cu măsura arestului la domiciliu sau a arestării preventive, în condițiile prevăzute de lege.