Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce pot face?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce pot face?

Pot fi concediat fara a fi informat ca se desființează postul desii angajatorul a angajat o altă persoană pe postul meu ?
Am nevoie urgentă de ajutorul Dvs
Va stau la dispozitie pentru a va explica ce sa intamplat in detaliu
Multumesc !
Patran, utilizator
Decizia de desfiintare a postului nu este obligatoriu a fi comunicata salariatului ... insa instiintarea de preaviz poate fi emisa sau nu de catre un angajator ... nu exista text de lege care sa prevada aceasta obligativitate, insa practica uzitata este in sensul comunicarii preavizului salariatului care urmeaza a fi concediat.

Detalii mai gasiti si aici:
[ link extern ]