Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mutare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mutare minor

Buna ziua
Vreau sa imi dati un sfat. Sunt divortata copilul are domiciliul la mama avem custodie comuna.
Daca a-si deschide proces sa ne mutam in Ungaria sau Austria si daca cistig acest proces cu aceea hotarare judecatoreasca pot sa ies din tara oricand sau trebe pe langa hj.si o procura notariala pentru acordul tatalui sa iesim?
Multumesc
Mamica2019, utilizator
depinde ce cereți judecătorului și ce va admite acesta.
dacă solicitați autoritate părintească exclusivă, veți circula doar cu hotărârea.
dacă solicitați autorizarea de a ieși o dată din țară, nu veți avea nevoie de procură pentru acea ieșire, dar ulterior va fi necesară.
etc..
daca se va admite ca locuinta copilului sa fie in ala tara, nu veti mai aavea nevoie de acordul tatalui pt a calatori spre tara respectiva.
gi-jane2, moderator
Din experienta mea, am văzut ca în procesele pentru mutarea domiciliului în alta tara se cere și suplinire acord pentru eliberare pașaport și suplinire acord pentru ieșire din tara. Puteți sa aveți trei capete de cerere.