Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedieri

Bună ziua!Lucrez la o fabrica de confecții, din lipsă de lucru am stat acasă,fiind pontați ca prezenți la muncă, in realitate orele trecute pentru recuperare atunci când vom avea de lucru. În cele din urmă au inceput concedierile.Angajatorul poate cere banii pe orele in care am fost pontați la muncă dar de fapt noi am stat acasă?
S-a incheiat un act intre dvs si angajator pentru acea perioada ?
Nu sa incheiat nimic, luna trecuta sau concediat 10%din angajați, la rândul lor cu aceste ore de recuperat, peste100 de ore....directorul spunând ca totul se va calcula la sfârșitul preavizului....eu la ora actuală având 150 de ore de recuperat
B. Ionela, utilizator
Exista vreo dovada ca nu ati muncit si ati fost platiti?...nu se intelege care a fost baza intelegerii intre angajator si salariati , cum se recupereaza etc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
În contractul de muncă se vorbește doar despre orele suplimentare,nu și despre cele de recuperat,nu există nici o înțelegere clară cu privire la aceste ore,ești pontat prezent însă stai acasă, aceste ore recuperandu-se în zilele de sâmbătă,nu sa semnat nimic in acest sens,privind obligativitatea recuperarii acestor ore.