Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia unui minor 1 an și 9 luni) alăptat pe timp ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia unui minor 1 an și 9 luni) alăptat pe timp de zi când doarme și noaptea

Bună tuturor, am o prietena într-o situație destul de neplăcută, e măritată de 2 ani dar în urma cu câteva luni a avut un moment de pierdere și a vorbit cu alți bărbați pe site-uri de socializare iar în urma conversațiilor a ajuns sa trimită poza în lenjerie intima sau chiar nud, ia vrea sa plece de la soțul ei, iar el o amenință că nu va obține custodia copilului din motiv ca e o mama denaturata. Are vreo șansă să obțină copilul și sa nu mai stea sa sufere lângă el? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Și mama își va lua avocat, dar tatăl nu cred ca va putea creste copilul deoarece el lucrează de dimineață până seara și în plus consuma și alcool (bere , 3,5 l pe seara) . În aceste condiții, poate obține el, domiciliul copilului?

gi-jane2, moderator
Conteaza foarte mult unde va veti judeca.
Sunt instante si instante si conteaza foarte mult si acest aspect.
In unele locuri pot avea loc rasturnari de rezultate in mod imprevizibil.
Daca locuieste cu bunica paterna a minorului puteti avea surprize neplacute desi in mod normal ati avea prima sansa.
gi-jane2, moderator
În Timișoara va fi judecata, bunica paterna are handicap locomotor (merge foarte greu) și handicap auditiv (trebuie sa urli ca să te, audă) deci nu e o soluție cu bunica paterna

gi-jane2, moderator