Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa de timbru - cum este corect?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa de timbru - cum este corect?

Problema este urmatoarea: am un contract in valoare de 55.000 euro, achitat integral, pe care trebuie sa il reziliez si sa-mi recuperez in instanta 48.000 euro. Cat va fi taxa de timbru? Calculatorul de taxe spune ca in jur de 5.250 lei, insa mai trebuie sa platesc si pentru valoarea contractului reziliat (deci inca pe atat)? In decembrie 2008 asa era.
Banuiesc ca veti demara o actiune in instanta avand ca obiect: pretentii, a carei valoare este de 48.000 euro.Veti timbra la aceasta valoare, calculata in lei(euro la cursul zilei, cand introduceti actiunea).
Art. 1. - Acţiunile şi cererile introduse la instanţele judecătoreşti, precum şi cererile adresate Ministerului Justiţiei şi Parchetului de pe lângă Curtea Supremă de Justiţie sunt supuse taxelor judiciare de timbru, prevăzute în prezenta lege, şi se taxează în mod diferenţiat, după cum obiectul acestora este sau nu evaluabil în bani, cu excepţiile prevăzute de lege.
Art. 2. - (1) Acţiunile şi cererile evaluabile în bani, introduse la instanţele judecătoreşti, se taxează astfel:
a) până la valoarea de 50 lei - 6 lei;
b) între 51 lei şi 500 lei - 6 lei + 10% pentru ce depăşeşte 50 lei;
c) între 501 lei şi 5.000 lei - 51 lei + 8% pentru ce depăşeşte 500 lei;
d) între 5.001 lei şi 25.000 lei - 411 lei + 6% pentru ce depăşeşte 5.000 lei;
e) între 25.001 lei şi 50.000 lei - 1.611 lei + 4% pentru ce depăşeşte 25.000 lei;
f) între 50.001 lei şi 250.000 lei - 2.611 lei + 2% pentru ce depăşeşte 50.000 lei;
g) peste 250.000 lei - 6.611 lei + 1% pentru ce depăşeşte 250.000 lei.
(1 indice1) Dispoziţiile alin. (1) se aplică în mod corespunzător şi cererilor privind declararea nulităţii, anularea, rezoluţiunea sau rezilierea unui act juridic patrimonial, precum şi cererilor privind constatarea existenţei sau inexistenţei unui drept patrimonial; cererea privind repunerea părţilor în situaţia anterioară este scutită de taxă de timbru dacă este accesorie cererii privind declararea nulităţii, anularea, rezoluţiunea sau rezilierea actului juridic patrimonial.

Alin. (1ind 1) a fost introdus prin art. I, pct. 1 din O.U.G. nr. 212/2008, astfel cum a fost modificat prin art. unic, pct. 2 din Legea nr. 276/2009.

romascanu, moderator
Din partea subliniata inteleg ca daca cer rezilierea contractului de 55.000 euro si restituirea sumei de 48.000 euro, pretentia de 48.000 euro constituie repunerea partilor in starea anterioara si nu mai trebuie timbrata? Timbrez doar 55.000 euro?
Asa e.
multumesc mult, mi-ati fost de mare ajutor!