Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrarea in carantina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrarea in carantina

Buna ziua. Fiind inca in delegatie in Germania managerul m-a anuntat ca la intoarcere trebuie sa intru in carantina doua saptamani. Adica incepand de vineri 13, luna aceasta. In baza carei legi si atributii un manager poate decide asa ceva? Germania nu este pe lista guvernului, nu am intrat in contact cu persoane bolnave si nu-s bolnav.
Pacientul care vine în România pe cale terestră sau cu avionul, în momentul în care intră în ţară e consultat de un medic desemnat de la DSP şi completează un formular, spune de unde vine şi este atenţionat că dacă nu respectă reguilile va fi amendat penal.

De la acest control de la DSP se eliberează o adeverinţă în care se menţionează dacă e nevoie de carantină sau izolare, se precizează numărul de zile ...
[ link extern ]
Poate ca m-am facut inteles gresit... Nu-s pacient. Intrarea in carantina este o decizie cam arbitrara in cazul unui manager. Eu stiu ca statul baga in carantina.
In acel articol, este impropriu spus pacient ... cred ca cel mai bine era sintagma "persoana".

Chiar daca veniti din Germania, la granita completati acel formular , iar DSP va eliberează o adeverinţă în care se menţionează dacă e nevoie de carantină sau izolare.
Prin urmare, decizia angajatorului este absurda , intrucat nu are cum sa decida el asa ceva.