Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct viager

Buna,
Am cumparat la licitatie nuda proprietate al unui apartament in anul 2012. In 2003 a fost vandut si intabulat cu un contract de mana. Nu exista incheiere. Tot in acest "contract" a fost facut si uzufructul viager.
- Se poate cere anularea uzufructului?
- Fostul proprietar poate cere anularea "contractului" si eu sa raman fara nuda proprietate?
Multumesc
Mergeti cu toate actele la avocat deoarece trebuie examinate.
Procesele se judeca pe baza de acte si nu pe vorbe...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Asta stiam si eu. Dar credeam ca forumul exista ptr o parere mai valabila nu doar: mergeti la un avocat!

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Mergeti cu toate actele la avocat deoarece trebuie examinate.
Procesele se judeca pe baza de acte si nu pe vorbe...

Greeneyes01, utilizator
Deci in speta dvs, intai proprietarul initial a intocmit in 2003 un contract de vanzare-cumparare prin care a vandut imobilul cu rezerva uzufructului viager in favoarea sa. Ulterior, cumva, acest contract a fost intabulat in cartea funciara. Apoi, cumparatorul, nud proprietar a fost executat silit iar dvs ati cumparat de la el nuda proprietate conform unui proces verbal de licitatie?
Puneti niste intrebari care nu sunt foarte exacte, din acest motiv nu primiti raspunsuri .
-Cand intrebati "se poate cere anularea uzufructului?" la ce va referiti anume? De cine? Pe ce motiv? In mod normal, raspunsul ar fi nu. Dreptul de uzufruct s-a rezervat (pastrat) doar prin vanzarea din 2003, acesta fiind dobandit anterior, impreuna cu restul dezmembramintelor dreptului de proprietate.
Avand in vedere ca in anul 2003 legislatia nu era foarte exacta, au fost cazuri in care s-a admis intabularea actelor de vanzare-cumparare imobile sub semnatura privata, la fel cum au fost cazuri cand s-a admis intabularea actelor atestate de avocat (deci, neautentice). Au existat si cazuri in care partile actului sub semnatura privata au actionat in judecata oficiul de carte funciara iar instanta a obligat la intabulare actului sub semnatura privata. Din nou, fara detalii suplimentare privind speta dvs este dificil de raspuns.
Nu se poate anula decat daca sunt intrunite conditiile legii.Termenul este in favoarea dvs.
Nefiind indeplinite conditiile legale nu se poate anula.
Nu pare sa se poata anula actul dar in proces nu se stie niciodata ce iese pentru ca un mic detaliu poate schimba soarta procesului.
Daca nu se deschide proces nu aveti probleme deloc.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Scuze...incerc sa fiu mai clar:
In 2003 A a vandut la B cu contract de mana un imobil. Tot in aceeasi contract de mana sa pus si uzufruct viager pe C (tatal lui B). Acest contract cu vanzare+uzufruct a fost intabulat.
B imi datora niste bani asa ca sa pus la licitatie nuda proprietate. Am licitat cu parte din creanta si miam adjudecat nuda proprietate.
Avand in vedere ca datoria nu este achitata in totalitate..incerc sa recuperez si uzufructul viager.
1) Se poate radia?
2) Exista riscul ulterior ca A sau B sau C sa ceara (si sa obtina) si ei anularea contractului de vanzare (nu doar uzufructul cum fac eu) si sa pierd si nuda proprietate sau sunt "protejat" de faptul ca l-am obtinut prin licitatie?
Sper ca este mai clar...multumesc ptr orice ajutor primesc

MihailZC a scris:

Deci in speta dvs, intai proprietarul initial a intocmit in 2003 un contract de vanzare-cumparare prin care a vandut imobilul cu rezerva uzufructului viager in favoarea sa. Ulterior, cumva, acest contract a fost intabulat in cartea funciara. Apoi, cumparatorul, nud proprietar a fost executat silit iar dvs ati cumparat de la el nuda proprietate conform unui proces verbal de licitatie?
Puneti niste intrebari care nu sunt foarte exacte, din acest motiv nu primiti raspunsuri .
-Cand intrebati "se poate cere anularea uzufructului?" la ce va referiti anume? De cine? Pe ce motiv? In mod normal, raspunsul ar fi nu. Dreptul de uzufruct s-a rezervat (pastrat) doar prin vanzarea din 2003, acesta fiind dobandit anterior, impreuna cu restul dezmembramintelor dreptului de proprietate.
Avand in vedere ca in anul 2003 legislatia nu era foarte exacta, au fost cazuri in care s-a admis intabularea actelor de vanzare-cumparare imobile sub semnatura privata, la fel cum au fost cazuri cand s-a admis intabularea actelor atestate de avocat (deci, neautentice). Au existat si cazuri in care partile actului sub semnatura privata au actionat in judecata oficiul de carte funciara iar instanta a obligat la intabulare actului sub semnatura privata. Din nou, fara detalii suplimentare privind speta dvs este dificil de raspuns.

Greeneyes01, utilizator