Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Zona carantina sector 1, hotel
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Zona carantina sector 1, hotel

Buna ziua, am o intrebare : este legal, nefiind stare de urgenta sa faci loc carantina intr un hotel din centrul Bucurestiului, respectiv Occidentului23, sector1, fara acordul vecinatatilor, hotelul avand drum de servitute cu vecinatatile?
Direcțiile de sănătate publică județene și cea a municipiului București, în colaborare cu autoritățile publice locale, identifică și organizează spații de carantinare instituționalizată în fiecare județ.
(Ordin nr. 414 din 11 martie 2020 privind instituirea măsurii de carantină pentru persoanele aflate în situația de urgență de sănătate publică internațională determinată de infecția cu COVID-19 și stabilirea unor măsuri în vederea prevenirii și limitării efectelor epidemiei)

Legea nu prevede acordul cuiva.
Multumesc mult!