Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot face ceva in cazul acesta?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot face ceva in cazul acesta?

Am primit o amenda de circulație 1450 lei si reținerea permisului pt 90 de zilele.In procesul verbal scrie 1450 lei amenda dar in 15 zile pot plăti 652,5 si încercuit Ce sa inteleg?Se poate anula procesul verbal cumva?
mihaelaserban76@yahoo.com, utilizator
Se poate anula, dar nu din motivul acesta. Este scrisa corect suma de plata, egala cu jumătate din minimul amenzii prevazute de lege, pentru acea contravenție. 1450 veți plăti dacă nu achitați 652,5 in 15 zile, și este suma stabilită de agentul constatator, nu e minimul.
Puteți depune plângere contravențională solicitând anularea procesului verbal de contravenție.în termen de 15 zile de la data comunicării procesului verbal de contravenție.. Plângerea contravențională se depune la Judecătoria la care este arondat locul contravenției.
ing. Ioan Ciobanu