Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Hotararile CNSU au putere de act normativ ? Mai mare ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Hotararile CNSU au putere de act normativ ? Mai mare decat un Ordin al Min. Sanatatii ?

Hotararile Comitetului National pentru Situatii de Urgenta au putere de act normativ ? Sunt aplicabile sanctiuni pentru nerespectare sau .... interpretare eronata ?
Instituirea Starii de Urgenta influenteaza puterea acestor Hotarari ?
In situatia in care exista o inadvertenta tehnica intre o Hotarare a CNSU si un Ordin al Min. Sanatatii-publicat in Monitorul Oficial p.I, care dintre actele normative are prioritate la aplicare ?
Aceste hotarari sunt publicate pe o pagina "dezradacinata" a Guvernului.
[ link extern ]
In situatii de urgenta trebuie avut in vedere faptul ca actul normativ este nou si suspenda ordinul ministrului de la aplicabilitate.

Puteti cere lamuriri direct de la minister daca aveti nelamuriri.
Măsurile stabilite în hotărârile Comitetului naţional se transpun în acte emise, în condiţiile legii, de miniştri şi conducătorii instituţiilor publice centrale prevăzute în anexa nr. 1 la HG 94/2014, potrivit domeniului de competenţă.