Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Ce ma sfatuiti sa fac? - procedură șomaj tehnic
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Ce ma sfatuiti sa fac? - procedură șomaj tehnic

Buna ziua,
situatia este urmatoarea:
srl mic, 5 angajati, productie articole pielarie si blanarie. Situatie economica cunoscuta - criza economica creeata de coronavirus. Angajatorul intentioneaza sa uzeze de somaj tehnic ptr toti cei cinci salariati. Poate sa ii trimita pe toti cei 5 salariati in somaj tehnic ? pe ce perioada? In ce conditii adaptate perioadei starii de urgenta actuale ? trebuie sa declare la ORC suspendarea activitatii ? minim pe ce perioada daca trebuie facut asta ? trebuie sa declare la anaf suspendare activitate ?
Multumesc frumos cu rugaminte de raspuns urgent pe cat posibil.
Zile bune si sanatate va doresc tuturor.
Manuela Rășină, administrator
Da, angajatorul poate solicita suspendarea activității pe o perioadă pe care o consideră necesară posibilității reluării activității, motivat de lipsa comenzilor, neonorarea facturilor la plată, imposibilitatea sau întârzierea în aprovizionarea cu materie primă, materiale, dar și livrarea produselor finite la cumpărători etc.
Suspendarea activității o veți declara la O.N.R.C. prin Hotărâre A.G.A. și implict va fi comunicată la A.N.A.F.
Suspendarea activitatii angajatorului este o situatie, iar somajul tehnic este alta ... nu le confundati.
da, inteleg, intrebarea era ce ma sfatuiti sa fac in situatia data
Ati deschis doua topicuri cu acelasi subiect ... Fapt ce constituie o incalcare a Regulamentului Forum Avocatnet.ro

Continuati discutiile pe topicul initial deschis
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc frumos, cu angajatii ce fac in situatia suspendarii activitatii la ONRC ?