avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1758 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul contributii salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul contributii salarii

in cursul lunii noiembrie am primit o prima, din care mi s-a luat cas ,somaj ,sanatate si impozit venit,pina aici totul e in regula.In luna decembrie cind am primit salariul pe noiembrie,la venitul brut efectiv,mi s-a adaugat si prima dupa care au inceput sa mi se traga dinnou contributiile din total venit.Este corect asa?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 00:12, 11 Decembrie 2009
De regula atunci cand se acorda o prima se da suma neta si se adauga pe statul de salarii la lichidare. E posibil sa aveti doar senzatia ca vi s-a retinut de doua ori. Pentru clarificare dati-ne sumele concrete.
ok, prima 1900, cas 200,sanatate 105,somaj 10, impozit 254 ,rest plata 1331,asta de pe fluturasul de prima, acum fluturasul de salar: salar brut efectiv 1414,prima 1900, total venit 3314,cas 348,somaj 17,sanatate 182,venit net 2767,ded.pers.250, venit baza calcul 2767, impozit 443,avans prima 1331,rest plata 993 va rog acum sa-mi spuneti daca e corect.
Este corecta suma primita. Nu s-au retinut de doua ori ci pe fluturasul de lichidare s-a reluat calculul de pe fluturasul de prima.

Este mai bine asa ca, daca primeati cei 1900 lei in mana ca prima, la lichidare mai primeati 424 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul salariu duduvasile duduvasile Buna ziua, Am o nelamurire, sant angajat la o firma in care patronul imi da salariul pe cartea de munca 1450. Mi s~a propus sa aleg o marire de salariu intre, ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu net GYOGYO GYOGYO Buna seara .Salariu meu brut este de 549 ron+103 ron bonuri de masa,adica 652ron.Avans am primit 150 ron,bonuri in valoare de 103 ron si am primit salar 18 ... (vezi toată discuția)
Incertitudine ContSters146685 ContSters146685 Buna seara. Lucrez la o institutie de stat si am avut unele nelamuriri in privinta salariului luat, in sensul ca nu mi s-a acordat unele beneficii luna ... (vezi toată discuția)