Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul contributii salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul contributii salarii

in cursul lunii noiembrie am primit o prima, din care mi s-a luat cas ,somaj ,sanatate si impozit venit,pina aici totul e in regula.In luna decembrie cind am primit salariul pe noiembrie,la venitul brut efectiv,mi s-a adaugat si prima dupa care au inceput sa mi se traga dinnou contributiile din total venit.Este corect asa?
De regula atunci cand se acorda o prima se da suma neta si se adauga pe statul de salarii la lichidare. E posibil sa aveti doar senzatia ca vi s-a retinut de doua ori. Pentru clarificare dati-ne sumele concrete.
ok, prima 1900, cas 200,sanatate 105,somaj 10, impozit 254 ,rest plata 1331,asta de pe fluturasul de prima, acum fluturasul de salar: salar brut efectiv 1414,prima 1900, total venit 3314,cas 348,somaj 17,sanatate 182,venit net 2767,ded.pers.250, venit baza calcul 2767, impozit 443,avans prima 1331,rest plata 993 va rog acum sa-mi spuneti daca e corect.
Este corecta suma primita. Nu s-au retinut de doua ori ci pe fluturasul de lichidare s-a reluat calculul de pe fluturasul de prima.

Este mai bine asa ca, daca primeati cei 1900 lei in mana ca prima, la lichidare mai primeati 424 lei.