Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... scutire taxa judiciara de timbru
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

scutire taxa judiciara de timbru

Reclamanta - persoana fizica , initiaza o cerere de constatare a nulitatii absolute a unui contract de vinzare -cumparare imobil. Cererea este incadrata de INSTANTA DE FOND - JUDECATORIE , in categoria "cerere neevaluabila in bani ".
RECLAMANTA pierde in JUDECATORIE si contesta prin calea indicata de INSTANTA DE FOND - RECURS
La TRIBUNAL - in RECURS , instanta constata ca este o cerere evaluabila in bani si cere RECLAMANTEI sa indice valoarea imobilului . RECLAMANTA indica valoarea de peste 100.000,0 ron
TRIBUNALUL recalifica calea si indica APEL ,ANULEAZA sentinta instantei de fond (JUDECATORIE ) cere reclamantei sa achite TAXA JUDICIARA DE TIMBRU 50% -pentru APEL--RECLAMANTA plateste ( are un legitim interes pentru ca astfel " scapa " de sentinta instantei de fond nefavorabila ei , care se anuleaza )si DISPUNE judecarea CAUZEI IN TRIBUNAL ca si instanta de fond.

IN TRIBUNAL -instanta de fond , RECLAMANTA nu mai plateste o alta suma ca si TAXA JUDICIARA de TIMBRU. Cauza se judeca si RECLAMANTA pierde din nou. Foloseste calea de atac indicata de INSTANTA - APEL.

IN APEL la CURTEA de APEL , INSTANTA CERE PLATA TAXEI JUDICIARE DE TIMBRU pentru APEL ,iar reclamanta cere SCUTIREA sau DIMINUAREA TAXEI JUDICIARE de TIMBRU pe motiv ca nu are VENITURI- depune acte de venituri.

Mentionez ca aceasta CAUZA are un istoric de 4 ani cu peste 60 termene de judecata in INSTANTELE MENTIONATE mai sus si ca RECLAMANTA este reprezentata de UN APARATOR.

Va rog ,sa-mi indicati ce implicatii au ACESTE ASPECTE care vizeaza TAXA JUDICIARA DE TIMBRU pentru aceasta faza procesuala ?
Va multumesc mult.
actiune in constatare - 39 de lei taxa de timbtu judiciar
Fiind genul de dosar care face istorie prin instantele de judecata inseamna ca a prins mai multe "vremuri". Unele in care cererea de constatare a nulitatii se timbra cu suma fixa si altele (din decembrie 2008 incoace) in care taxa de timbru se datoreaza la valoarea declarata in actiune/cerere.

Ce implicatii are cererea de scutire pentru acesta faza procesuala !?
Pai...:)
Ori i se admite cererea si ...a scapat ea de taxa.
Ori i se respinge cererea si plateste taxa (altminteri ...ati scapat dvs. de apelul netimbrat/insuficient timbrat).
romascanu, moderator
Va multumesc mult , inca o data . " Istoria " din pacate continua .....