Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sarcini care nu se regasesc in fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sarcini care nu se regasesc in fisa postului

Buna ziua, lucrez in sistemul. sanitar in sectie de Pediatrie. Doresc sa stiu cum trebuie sa procedez daca de la nivel managerial mi se dau sarcini care nu se regasesc in fisa postului, mai exact trebuie sa primim toate cazurile care necesita o urgenta,o boala infecto-contagioasa, o boala cu specific ORL, categoria de varsta fiind 0-18 ani. Mentionez faptul ca specificul fiecarei sectii beneficiaza de un spor anume,ca de exemplu cel de urgenta de 75%. Ce putem noi face ca si sectie deoarece noi nu avem in primul rand dotari pentru asa ceva ,nu avem decat un singur circuit, nu avem lift si nici mijloc de ajutor pentru pacientii cu dizabilitati ! Ce lege ne poate ajuta mai exact? Multumesc anticipat!
Monica0505, utilizator
In situatii de urgenta sunt necesare masuri de urgenta (completarea fisei postului se poate amana), dar dotarea cu echipament individual de protectie si instruirea pentru noile activitati este obligatorie.
Art. 40 C.mun
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
....

Angajatorul nu poate modifica atributiile prevazute in fisa postului de o maniera in care acestea sa nu mai corespunda functiei in care este incadrat salariatul ci unei alte functii sau meserii de acelasi nivel de pregatire sau de un nivel de pregatire inferior ori superior.