avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj tehnic

Buna seara,

Am câteva neclaritati legate de șomajul tehnic si anume:

1. Ne raportam la mediu brut 5429, adica 75%= 4071. Lei.
Angajatorul plătește angajatul cu 2380 net, taxele la stat (cas,cass,impozit fara cam) si apoi isi recuperează 75% din brut, adica 4071. Corect?

2. Șomajul tehnic este pe perioada ordonanței 16 martie-15 aprile, sau cât tine pandemia?

3. Daca societatea și-a trimis angajații acasa din 20.03.2020, suspendarea se poate face retroactiv?

Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 26 Martie 2020
econo, utilizator
Cel mai recent răspuns: econo , utilizator 20:19, 27 Martie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Ne raportam la mediu brut 5429, adica 75%= 4071. Lei.
Angajatorul plătește angajatul cu 2380 net, taxele la stat (cas,cass,impozit fara cam) si apoi isi recuperează 75% din brut, adica 4071. Corect?

Corect .

2. Șomajul tehnic este pe perioada ordonanței 16 martie-15 aprile, sau cât tine pandemia?

Nu exista o perioada minima sau maxima ... vedeti art.52 alin.1 lit.c C.mun.

3. Daca societatea și-a trimis angajații acasa din 20.03.2020, suspendarea se poate face retroactiv?

Teoretic si legal , nu
Practic, da.

Multumesc. Cele bune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mai sunt angajata? Andreea1095 Andreea1095 Buna ziua. Pe data de 17.03.2020 am semnat cererea de demisie (urmând perioada de preaviz in care se specifica faptul ca pe 21.03 va fi ultima zi lucrata) , ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic mufita mufita Am salariul tarifar pe luna de 1848 ia venitul brut pe o luna este de 2704 .Cat reprezinta valoarea pe care o sa o incasez pe o luna de somaj tehnic si cum se ... (vezi toată discuția)
Ce drepturi am acum? MonicaR C MonicaR C Am un PFA dar sunt și angajata cu 8 h la un SRL care a luat un proiect cu fonduri europene. Care sunt drepturile mele acum, în situația data fiindcă eu nu ... (vezi toată discuția)