Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj tehnic

Buna seara,

Am câteva neclaritati legate de șomajul tehnic si anume:

1. Ne raportam la mediu brut 5429, adica 75%= 4071. Lei.
Angajatorul plătește angajatul cu 2380 net, taxele la stat (cas,cass,impozit fara cam) si apoi isi recuperează 75% din brut, adica 4071. Corect?

2. Șomajul tehnic este pe perioada ordonanței 16 martie-15 aprile, sau cât tine pandemia?

3. Daca societatea și-a trimis angajații acasa din 20.03.2020, suspendarea se poate face retroactiv?

Multumesc.
econo, utilizator
1. Ne raportam la mediu brut 5429, adica 75%= 4071. Lei.
Angajatorul plătește angajatul cu 2380 net, taxele la stat (cas,cass,impozit fara cam) si apoi isi recuperează 75% din brut, adica 4071. Corect?

Corect .

2. Șomajul tehnic este pe perioada ordonanței 16 martie-15 aprile, sau cât tine pandemia?

Nu exista o perioada minima sau maxima ... vedeti art.52 alin.1 lit.c C.mun.

3. Daca societatea și-a trimis angajații acasa din 20.03.2020, suspendarea se poate face retroactiv?

Teoretic si legal , nu
Practic, da.

Multumesc. Cele bune.