Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Majorare 75% pentru Personalul MAI
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Majorare 75% pentru Personalul MAI

Buna seara!
Practic ce inseamna majorare cu 75% pentru personalul MAI care nu poate sta acasa cu copiii?
Multumesc!
Ordinul nr. 51/2020 pentru stabilirea categoriilor de personal din Ministerul Afacerilor Interne cărora, pe perioada stării de urgență instituite pe teritoriul României prin Decretul nr. 195/2020, nu li se aplică prevederile Legii nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere părinților pentru supravegherea copiilor, în situația închiderii temporare a unităților de învățământ, și pentru stabilirea măsurilor necesare acordării majorării salariale prevăzute de art. 32 alin. (2) din anexa nr. 1 la Decretul nr. 195/2020 și de art. 31 din Legea nr. 19/2020
Art. 1.
Prezentul ordin stabilește, la nivelul Ministerului Afacerilor Interne, categoriile de personal cărora, pe perioada stării de urgență instituite pe teritoriul României prin Decretul nr. 195/2020, nu li se aplică prevederile Legii nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere părinților pentru supravegherea copiilor, în situația închiderii temporare a unităților de învățământ, cu modificările și completările ulterioare, precum și măsurile necesare acordării majorării salariale prevăzute de art. 32 alin. (2) din anexa nr. 1 la Decretul nr. 195/2020 și de art. 31 din Legea nr. 19/2020, cu modificările și completările ulterioare, denumită în continuare majorare salarială.
......

Decretul nr. 195/2020
Art. 32.
.....
(2) Personalul prevăzut la alin. (1) are dreptul la o majorare a salariului în cuantumul prevăzut la art. 3 alin. (1) din Legea nr. 19/2020, în situația în care celălalt părinte nu beneficiază de drepturile reglementate în această lege.
.....

Legea 19/2020 : Indemnizația pentru fiecare zi liberă se plătește din capitolul aferent cheltuielilor de personal din bugetul de venituri și cheltuieli al angajatorului și este în cuantum de 75% din salariul de bază corespunzător unei zile lucrătoare, dar nu mai mult de corespondentul pe zi a 75% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.
Buna ziua. Cum se interpreteaza juridic termenul de 'nu beneficiaza' din citatul: "în situația în care celălalt părinte nu beneficiază de drepturile reglementate în această lege".
1. Nu are dreptul la un astfel de beneficiu, deoarece nu se incadreaza la conditiile prevazute de lege ? sau
2. Nu beneficiaza, desi are dreptul, deoarece nu a depus solicitare in aceste sens ?
Multumesc.