avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Contraventie - Ordonanta de urgenta COVID-19
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Contraventie - Ordonanta de urgenta COVID-19

Buna ziua. Pe data de 28 Martie, in jurul orei 2 noaptea, eu si cu un prieten am iesit sa ne plimbam intr-o locatie aflata la 5 minute distanta de locuintele amandurora. Am ales aceasta ora pentru a evita contactul cu alte persoane in timpul zilei, astfel minimizand riscul de a ne infecta cu coronavirus. Am fost opriti de o masina de politie si ni s-au cerut buletinele si declaratiile pe propria raspundere, noi avandu-le pe ambele in posesia noastra. Noi am precizat in declaratii ca motivul iesirii este exercitiu fizic. Agentii ne-au facut poze la buletin si declaratii si dupa aceea agentii au inceput sa ne conteste motivul cu tot felul de argumente, urmand ca unul dintre agenti sa ne zica ca vom primi contraventii prin posta. Problema este ca nu s-a facut niciun proces verbal, nu ni s-a prezentat nimic sa semnam, iar noi am cooperat pe tot parcursul interactiunii cu politistii. Vom primi intr-adevar contraventii prin posta? Exista posibilitatea ca aceaste contraventii sa fie sub forma de amenda?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:16, 28 Martie 2020
Ordonanta militara 3 va permite, in principiu, aceasta exceptie:
"Ordonanță militară

Art. 1. – Se interzice circulația tuturor persoanelor în afara locuinței/gospodăriei, cu următoarele excepții:
a) deplasarea în interes profesional, inclusiv între locuință/gospodărie și locul/locurile de desfășurare a activității profesionale și înapoi;
b) deplasarea pentru asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor și animalelor de companie/domestice, precum și bunuri necesare desfășurării activității profesionale;
c) deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță;
d) deplasarea din motive justificate, precum îngrijirea/ însoțirea copilului, asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități ori deces al unui membru de familie;
e) deplasările scurte, în apropierea locuinței/gospodăriei, legate de activitatea fizicăindividuală a persoanelor (cu excluderea oricăror activități sportive de echipă), cât și pentru nevoile animalelor de companie/domestice;
f) deplasarea în scopul donării de sânge, la centrele de transfuzie sanguină;
g) deplasarea în scop umanitar sau de voluntariat;
h) deplasarea pentru realizarea de activități agricole;
i) deplasarea producătorilor agricoli pentru comercializarea de produse agroalimentare. "

Ce vor face politistii e altceva. Pastrati declaratiile respective. Puteti contesta in baza lor si a acestei ordonante acea contraventie. Doar instanta va decide, apreciind cit de aproape de locuinta ati fost (5 minute distanta poate sa insemne cam jumatate de kilometru, care nu e chiar "in apropierea locuintei").

Pentru o eventuala contestare vedeti aici comentarii si indrumari:
[ link extern ]
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Martie 2020
latka, moderator
ramane de vazut daca veti primi si daca veti primi amenda, acestea se pot contesta. Veti vedea motivul pt care ati fost amendati, daca va fi cazul.
Ca idee, activitate individuala, inseamna sa alergati de unul singur, iar in apropierea locuintei, pe aleile din jurul blocului, mai ales ca parcurile sunt inchise, deci chiar daca ati avea parc in apropiere, nu cred ca puteti alerga in parc.
Personal, nu cred ca veti primi amenda.
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Martie 2020
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am voie să plec? hdm hdm Am 63 ani, și un fost coleg mă cheamă intr-o altă localitate, la aprox. 20 km, să-i repar tractorul Având în considerare ,,starea de urgență\", am ... (vezi toată discuția)
Deplasare la o alta proprietare CatalinIonut1996 CatalinIonut1996 Buna ziua! Este legală deplasarea de la oras la tara pe o distanță de cca 50 de km? Detin acolo o casa la care nu am mai fost de 2 luni si as vrea sa merg ... (vezi toată discuția)
Ref ordonanțe militare miruna27 miruna27 Am 65 de ani și doresc sa ma deplasez in alta localitate pt îngrijirea părinților. Menționez ca nu ma încadrez in cele doua ore 11-13. Am voie? (vezi toată discuția)