Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Program vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Program vizita minor

Buna ziua,
În 2018 am divorțat de fosta mea soție la notar, amiabil. La acel moment a fost întocmita o conventie notariala in care a fost precizata suma pensiei lunare de intretinere, domiciliul minorului (are 13 ani) și un program de vizitare pt mine. Din păcate, după pronunțarea divorțului, eu nu am beneficiat de respectarea acestui program, minorul venind foarte rar la mine. Am incercat sa discut cu fosta mea soție și îmi transmite ca este decizia copilului și ea nu are ce face. Însă, situația este următoarea : convenția are stabilit un program de vizita ambiguu, nespecific, ea profitând de acest aspect. In plus, eu mi-am refăcut viața alături de o alta femeie și din acel moment deciziile copilului au fost altele, eu considerând că fosta soție îl influențează în luarea acestora. În acest context, am fost acționat în judecată pentru majorare pensie de întreținere. Eu am răspuns cu cerere reconventionala pentru obținere program de vizita minor in baza unei hotărâri judecătorești. A fost momentul în care fosta mea soție a anunțat copilul că îl chem în tribunal, la audieri, si ca "sunt un hal de tată". Precizez faptul că până la primul termen al procesului am făcut toate demersurile necesare de a incheia totul amiabil, notificand-o in nenumarate randuri dar a refuzat. Totodată, chiar si fara o decizie definitiva, eu am majorat cuantumul pensiei lunare din momentul acționarii in judecata și imi achit obligațiile fără nicio problemă, avand cele mai bune intenții. Din păcate, ea nu respecta niciun program de vizita, motivând in continuu că nu e decizia ei să vină copilul la mine. Am o relație normala cu copilul meu, nu am fost un tată "cu probleme", nu eu am initiat acest divorț, fosta mea soție plecând de acasă cu copilul pentru lucruri care s-au dovedit ulterior ca fiind iluzii. Procesul este încă pe rol și așteptăm alt termen, el fiind prelungit, culmea, pentru că ea a solicitat reaudierea minorului în instanță... Acum, în perioada starii de urgență, am dorit sa imi vad și eu copilul măcar 5 minute în fața blocului. I-am cumpărat alimente, dulciuri, cadouri și când am ajuns la el am fost refuzat pe motiv că mama lui nu îl lasă să iasa din casă pentru ca se poate expune îmbolnăvirilor cu coronavirus. Însă, în fiecare weekend, inclusiv in acesta perioada, ea își primește în casă concubinul care vine din București vinerea și pleacă duminica. In acest caz nu se poate judeca cu aceeași măsură? Copilul meu nu se poate expune îmbolnăvirilor? Vă rog sa ma ajutați cu un sfat. Ce pot face până ca sa imi văd copilul până se termină procesul? Ce pot face după ce am hotărâre judecătorească cu program de vizita dacă ea va susține în continuare că nu vrea minorul sa vina la mine? Mulțumesc.
Stimate domn, suntem în perioada situaţiei de urgenţă, cu restricţii de circulaţie în afara mersului la serviciu, deplasărilor pentru îngrijirea unei persoane bolnave sau plimbatul animalului de companie, în jurul casei. Consider că vizita la copil nu se încadrează în niciuna din aceste puncte, la fel, şcolile sunt închise tocmai pentru izolarea copiilor şi evitarea riscurilor.
În rest, la 13 ani copilul e mare.Presupunerea dvs. că mama nu-l lasă este o probabilitate. Nu sunteţi singurul părinte care, odată cu apariţia unui nou partener în viaţa lui, să fie evitat de copil, mai ales că acesta nu are 2 ani. Faptul că şi mama are un nou partener este cu atât mai rău pentru copil, poate el nu spune, dar simte şi, cu prima ocazie, va evada , stabilitatea lui psihoemoţională fiind tulburată.
Dvs. trebuie să vorbiţi direct cu copilul, nu prin intermediarul mama.Copilul are telefon, internet, luaţi legătura direct cu el.Nu contează ce spune mama, ci ceea ce spune copilul.
Ulterior, după obţinerea sentinţei, vedeţi ce alte căi aveţi de urmat.
Martonze, utilizator
Mi-am tot exprimat opinia pe acest subiect, dar o reiterez:

In contextul actual, dictat de instaurarea stării de urgență, dreptul la vizită va fi exercitat prin mijloace de comunicare la distanță, până când autoritățile competente vor reveni asupra măsurilor luate.
În determinarea interesului superior al copilului, se au în vedere mai multe aspecte, inclusiv nevoile de dezvoltare fizică, psihologică, de educaţie şi de sănătate.
Înțelegem de aici că, în eventualitatea în care un părinte consideră că minorul este supus pericolului contaminării cu coronavirus, prin vizitele regulate, se pot restricționa aceste tipuri de întâlniri, dându-se valență principiului interesului superior al copilului.
Mai mult decât atât, prin Decretul nr. 195/2020 a fost instituită starea de urgență pe teritoriul României pe o perioadă de 30 de zile, începând cu 16 martie 2020, care probabil se va prelungi.
Decretul instituie, de manieră imperativă, restrângerea unor drepturi personale enumerate în conținutul art. 2, printre care și ”dreptul la viață intimă, familială și privată”.

Articol relevant avocatnet:

www.avocatnet.ro/articol_541...
Eu nu presupun ca mama nu il lasă, ci este o certitudine. Exista înscrisuri (email, sms) in care mi se comunica in scris ca nu lasa copilul la mine pentru ca am indraznit sa imi refac viata după divorț. Toate acestea sunt depuse la dosar ca si probe. Eu înțeleg situația actuală generata de situația de urgență, ma voi supune regulilor, vorbesc cu copilul prin telefon pentru a-l proteja și a privi interesul superior al sau dar nu cred ca este un normal ca aceste reguli sa fir doar pentru tatăl lui și pentru alte persoane nu. Interesul superior al copilului unde este când intra in contact cu un străin in casa lui în astfel de momente?

Martonze a scris:

Stimate domn, suntem în perioada situaţiei de urgenţă, cu restricţii de circulaţie în afara mersului la serviciu, deplasărilor pentru îngrijirea unei persoane bolnave sau plimbatul animalului de companie, în jurul casei. Consider că vizita la copil nu se încadrează în niciuna din aceste puncte, la fel, şcolile sunt închise tocmai pentru izolarea copiilor şi evitarea riscurilor.
În rest, la 13 ani copilul e mare.Presupunerea dvs. că mama nu-l lasă este o probabilitate. Nu sunteţi singurul părinte care, odată cu apariţia unui nou partener în viaţa lui, să fie evitat de copil, mai ales că acesta nu are 2 ani. Faptul că şi mama are un nou partener este cu atât mai rău pentru copil, poate el nu spune, dar simte şi, cu prima ocazie, va evada , stabilitatea lui psihoemoţională fiind tulburată.
Dvs. trebuie să vorbiţi direct cu copilul, nu prin intermediarul mama.Copilul are telefon, internet, luaţi legătura direct cu el.Nu contează ce spune mama, ci ceea ce spune copilul.
Ulterior, după obţinerea sentinţei, vedeţi ce alte căi aveţi de urmat.

Evident ca interesul lui nu este sa fie expus altor persoane și asta arata cât de inconștiență și nepăsătoare este mama.
Concentrați-vă pe relația cu copilul, ignorați mama. Sunati-l zilnic, povestiți cu el, povestiți despre dumneavoastră, cum va umpleți timpul, ce simțiți departe de el, cum erați ca și copil, îndrumați-l sa va cunoască și începeți sa îl cunoașteți mai bine și pe el.
După ce trece nebunia faceți ordonanță pentru program de legături personale pana când se soluționează fondul. De asemenea, cereți o parte din pensie sa fie plătită în natura.
După ce se soluționează fondul cereți monitorizarea programului de către Dgaspc apoi executați silit, cereți penalizări.
Sfat, data fiind împotrivirea mamei pentru ca cel mic sa aibă legături firești cu dumneavoastră cereți ca preluarea sa fie de la școală nu de acasă.
Mulțumesc mult pentru sfaturi!

gi-jane2, moderator