avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... CPI Garaj
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

CPI Garaj

Buna ziua,sunt locatarul unui bloc de apartamente si detin un garaj la subsol pentru care platesc CPI la intretinere la fel ca si apartamentul,2,8 +2.Mentionez ;garajul nu are acces cu liftul,nu avem apa si nu se face curatenie si are doar 3 becuri ,in schimb orice reparatie pe scara,pierderi apa,curent hidrofor plus reparatii ,intretinere lift ,curatenie si acoperis le platesc de doua ori cea ce mi se pare absurd,stiu ca exista acea lege stupida dar chiar nu se poate face nimic sa reglementeze acest lucru?Va multumesc .
Cel mai recent răspuns: filip01 , utilizator 00:34, 3 Aprilie 2020
Atat timp cat legiuitorul a impus dispozitii concrete de aplicat pentru calculat cote individuale lunare de intretinere repartizate pe cota indiviza-pana la eventuale modificari se aplica cele in vigoare


ynocentta a scris:

Atat timp cat legiuitorul a impus dispozitii concrete de aplicat pentru calculat cote individuale lunare de intretinere repartizate pe cota indiviza-pana la eventuale modificari se aplica cele in vigoare


daca tot afirmati asa de sententios niste concluzii, puneti si sursa: legea si articolul. sa ne luminam si noi. in L196/2018 nu am gasit nimic pe tema asta si e cam in contradictie cu NCC
Locuinta are rolul de a mentine viata, garajul, nu ! Asadar, chiar daca se numesc tot cota parte indiviza, trebuie facuta o diferentiere intre aceste doua tipuri de suprafete. Am intalnit o astfel de speta iar oamenii nu s-au inteles. Si-au propus sa apeleze la o instanta. Nu stiu ce au mai facut ulterior ! Asadar, daca nu exista intelegere, apelati la verdictul instantelor. Din pacate aici legea este confuza pentru oamenii neacomodati cu textele de lege.
Ma bucur ca nu sunt singurul care a patit asta,ce este cel mai ciudat este faptul ca sunt apartamente in bloc care platesc intretinere cat platesc eu pentru garaj lucru care mi se pare absurd!Probabil voi apela la un avocat cu toate ca nici nu stiu ce fel de litigiu este incadrat,multumesc!

Dr.Virgil Dan Amza a scris:

Locuinta are rolul de a mentine viata, garajul, nu ! Asadar, chiar daca se numesc tot cota parte indiviza, trebuie facuta o diferentiere intre aceste doua tipuri de suprafete. Am intalnit o astfel de speta iar oamenii nu s-au inteles. Si-au propus sa apeleze la o instanta. Nu stiu ce au mai facut ulterior ! Asadar, daca nu exista intelegere, apelati la verdictul instantelor. Din pacate aici legea este confuza pentru oamenii neacomodati cu textele de lege.

@Dr.Virgil Dan Amza
daca dati raspunsuri si spuneti de instanta puneti si legea si articolul. altfel nu se poate apela la instanta!
Ultima modificare: Miercuri, 1 Aprilie 2020
filip01, utilizator

Alte discuții în legătură

Cota parte indiviza - bloc nou de locuinte Neguee Neguee Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare legata de cota parte indiviza. De ceva timp s-a terminat constructia unui bloc de locuinte care ... (vezi toată discuția)
Supraf utila - boxa filip01 filip01 Legea noua 196/2018 spune ca chelt pe cota parte indiviza se aloca functie de % de supraf utila a fiecarui proprietar. In blocul meu, cu boxe la subsol, supraf ... (vezi toată discuția)
Ce cpi se percepe pt boxa in subsol? DAE219 DAE219 Proprietar de apartament, am cumparat ulterior o boxa de la dezvoltator in subsolul blocului achiziționata cu act notarial, cadastru, intabulare. Ce taxe ... (vezi toată discuția)