Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj tehnic incepand cu 02.04.2020
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj tehnic incepand cu 02.04.2020

Buna ziua,

Daca decidem sa trecem de astzi o parte din angajati in somaj tehnic datorita scaderii veniturilor datorita impactului COVID 19 cand trebuie sa solicit ajutor de la gugern?
Am primit informatia de la alta firma ca maxim pe 01.04.2020?

Multumesc,
Emanuel Barbu
Nu,din 31.03.2020 au fost solicitate cele pentru perioada anterioară, din 16.03.2020. Dumneavoastră veți cere de la data suspendării activității.
1. depunerea documentelor, pentru pentru perioada 16-31 martie 2020, se face între 1-10 aprilie.

2. Pentru luna aprilie, cererile vor fi depuse în perioada 1 – 10 mai 2020.