Forum Discuţii juridice Executare silită poprire salar
Discuție deschisă în Executare silită

poprire salar

pentru unii salariati, am popriri pe salariu de la executori judecatoresti (pt. neplata imprumuturi). Pe perioada starii de urgenta se mai fac opriri de 1/3 pe salariul net al acestor salariati?
Nu.
Sunați executorii judecătorești și vorbiți cu ei, să nu riscați să fiți dat în judecată ca terț poprit pentru validarea popririi.
Corect. Nici asta nu-i exclus. La zapaceala de acum.....
multumesc mult. Dar daca am de la un executor o adresa ca suspenda poprirea, mai retin salariatului din salariu (ce inseamna suspendare?) sau nu-i opresc deloc?
Suspendarea nu înseamnă ridicarea popririi. Pentru suspendare trebuie trecută o dată și un termen, de când începe și până când, în încheierea executorului. Probabil se suspendă executarea de către unii executori pe toată perioada declarării stării de urgență.
Dar dacă un executor a suspendat executarea unui debitor, nu-i valabil și pentru ceilalți angajați care au poprire.
Dapix, utilizator