Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Somaj tehnic - suspendare CIM in Revisal
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Somaj tehnic - suspendare CIM in Revisal

Buna ziua!
In situatia in care societatea trimite in somaj tehnic o parte din angajati potrivit art XI, alin 2, punct b, din OUG nr. 30/18.03 2020 (incadrandu-se in criteriile menționate de Ordonanță de Urgenta), care sunt consecințele declarării cu intarziere a suspendării contractelor in Revisal?
Multumesc anticipat!
office.hr, utilizator
Puteți fi amendat pentru înregistrarea deciziilor în REVISAL, cu întârziere.
@office.hr
Nu mai exista alin 2, punct b, in OUG nr. 30/18.03 2020,
legea fiind modificata, exista doar alin 2,
(2) De prevederile alin. (1) beneficiază salariații angajatorilor care reduc sau întrerup temporar activitatea total sau parțial ca urmare a efectelor epidemiei coronavirusului SARS-CoV-2, pe perioada stării de urgență decretate, conform unei declarații pe propria răspundere a angajatorului.

Riscul este amenda, dar asta nu inseamna ca se va si intampla cu certitudine.
trandafir2, moderator
Stiu ca pentru netransmiterea suspendarii in Revisal cu 1 zi inainte de aplicare, exista amenda intre 5000 si 8000 lei.
Cuantumul acesteia a ramas acelasi ?
Amenda se aplica la nivel de fiecare angajat a cărui suspendare a fost transmisă cu intarziere sau la nivel de societate?
La nivel de societate se aplica amenda ... cuantumul a ramas neschimbat ...
Buna ziua,

Pe ce va bazati cand spuneti ca amenda se aplica la nivel de companie?
Daca se inregistreaza 50 de suspendari cu intarziere in REVISAL credeti ca se va aplica o singura amenda cuprinsa intre 5000-8000 Ron?

Cornel Vasile a scris:

La nivel de societate se aplica amenda ... cuantumul a ramas neschimbat ...