avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere pt părinți
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere pt părinți

Bună ziua, vă rog să mă ajutați cu un răspuns la următoarea întrebare : eu (lucrătoare în comerț) beneficiez de zile libere din data de 17.03.2020 conform legii 19/2020 privind acordarea de zile libere părinților pentru supravegherea copiilor (de 8ani și 2ani și 6luni, în cazul meu), acum în perioada vacanței 04-21.04. angajatorul mă obligă să-mi iau CO și-mi zice că trebuie să refac și cererea (aprobată) făcută pe 17.03.2020 că sa modificat legea și este doar cu acordul angajatorului.....
Întrebarea mea este pot beneficia în continuare de zile libere pe baza cererii făcute în data de 17.03.2020??!
Totodată, așa cum se subliniază și în comunicatul ministerului, "în cazul părinților care beneficiază deja de zilele libere acordate în baza Legii nr. 19/2020, prelungirea acestei perioadei se face din oficiu, angajatorul urmând să-i înștiințeze despre acest drept prin mijloace de comunicare electronice".
Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Ultima modificare: Vineri, 3 Aprilie 2020
Aly@, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:46, 4 Aprilie 2020
Puteti beneficia în continuare de zile libere pe baza cererii făcute în data de 17.03.2020.

Guvernul a adoptat în şedinţa de joi OUG prin care sunt acordate zile libere pentru părinţi şi în timpul vacanţelor şcolare, pe perioada stării de urgenţă. ... Insa OUG nu a fost inca publicata in M.Of.
Ultima modificare: Vineri, 3 Aprilie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Bună ziua, vă mulțumesc pentru răspunsul prompt.
Revin totuși cu o altă întrebare dacă se poate?
Pe cererea făcută pe 17.03.2020 unde am specificat "zile libere pe toată perioada decretata de autorități" (prima mi-a fost trimisa pe 16.03.2020 dar nu era specificată unitatea de învățământ, așa că pe 17 am primit alta cerere pe e-mail) unde apare... "Avizat Departament Resurse Umane" ...iar când s-a modificat legea pe 21.03.2020 fiind nevoie de acordul angajatorului, nu mi s-a trimis altă cerere și nici nu am fost anunțată ca mi s-a aprobat pe o anumită perioadă. Pe data de 30.03.2020 am fost anunțată de HR ca nu beneficiez de zile libere pe perioada vacanței, dar între timp a fost publicată ordonanța în Monitor.
Întrebarea mea este: ce fac eu de luni, beneficiez în continuare de zile libere sau nu? Menționez că angajatorul mă obligă să intru în CO.
Vă mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Aprilie 2020
Aly@, utilizator
Potrivit noilor prevederi, beneficiati în continuare de zile libere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lege 19/2020 Lazar Ionela Mona Lazar Ionela Mona Bună ziua! În perioada 30.03.2020 - 03.04.2020 am beneficiat de zile libere pentru supraveghere copil minor conform Legii 19/2020. Astazi am fost anunțată ... (vezi toată discuția)
Lege 19/2020 Lazar Ionela Mona Lazar Ionela Mona Bună ziua! În perioada 30.03.2020 -03.04.2020 am beneficiat de zile libere supraveghere copil conform Legii 19/2020. In baza OUG 41/2020 am rămas acasă și ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de zile libere platite pe perioada vacantei? morty morty Buna seara, Doresc sa va intreb daca beneficiez de zile libere platite conform Legii nr 19/2020 pe perioada vacantei? Va multumesc pentru raspuns. (vezi toată discuția)