Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestare decizie pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestare decizie pensie

Se poate contesta decizia de pensionare privind pensia militara, pentru un fost politist, avand in vedere Decizia nr.51/2019 a ICCJ si cu privire modalitatea de calcul al salariului raportat la salariul minim pe economie aferent anului 2009.
Multumesc!
Deciziile de pensie emise de casele de pensie sectoriale pot fi contestate, în termen de 30 de zile de la comunicare, la comisiile de contestații care funcționează în cadrul Ministerului Apărării Naționale, Ministerului Afacerilor Interne și Serviciului Român de Informații.

Deciziile de pensie necontestate în termenul de mai sus sunt definitive.