avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Ajutor firme
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Ajutor firme

Buna seara, sotul detine o firma de curatat geamuri,srl , a carei activitate s-a stopat in momentul cand toate magazinele, etc s-au inchis din cauza Covid-ului! El este administrator dar fara carte de munca! Ne incadram si noi sa aplicam pentru ajutorul oferit firmelor? Daca da, in ce categorie, va rog? Multumesc frumos! O zi frumoasa!
Cel mai recent răspuns: Razvan1974 , utilizator 00:33, 10 Aprilie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună seara,

Soțul dumneavoastră era remunerat în baza contractului de mandat sau doar primea dividende în calitate de asociat?
Buna ziua, nu inteleg termenii! Sotul primeste banii pentru lucrarile pe care le face, plateste taxe la stat, impozit, tva si contabila. Multumesc!

Alexandra Dogaru a scris:

Bună seara,

Soțul dumneavoastră era remunerat în baza contractului de mandat sau doar primea dividende în calitate de asociat?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună seara,

Dacă soțul dumneavoastră avea și calitatea de administrator în societate, acesta putea să primească anumite sume de bani din partea societății în baza contractului de mandat.

Din câte înțeleg din cele relatate de dumneavoastră, nu vă aflați în cazul prezentat mai sus.

În această situație, soțul dumneavoastră ar trebui să formuleze o cerere, în calitate de asociat al societății, pentru obținerea indemnizației de 75%.

Pentru ca cei care exploatează societăți comerciale (asociații) să primească indemnizație, este necesar ca activitatea societății să fi fost întreruptă total pe perioada stării de urgență.

Condiția întreruperii totale a activității ar putea fi considerată îndeplinită dacă pe perioada stării de urgență intervine suspendarea voluntară a activității firmei.

De asemenea, indicat ar fi sa obtineți și Certificatul de situație de urgență TIP 2 (GALBEN).

Mai multe informații cu privire la obținerea Certificatului de situație de urgență, găsiți accesând următorul link:

[ link extern ] /
Ultima modificare: Luni, 6 Aprilie 2020
Alexandra Dogaru , Avocat
Alexandra Dogaru a scris:
În această situație, soțul dumneavoastră ar trebui să formuleze o cerere, în calitate de asociat al societății, pentru obținerea indemnizației de 75%.


Este posibil asa ceva? Sa primeasca asociatul "indemnizație de 75%"?
Sau ati facut o gluma buna?
Ultima modificare: Marți, 7 Aprilie 2020
trandafir2, moderator
Va multumesc!!!

Alexandra Dogaru a scris:

Bună seara,

Dacă soțul dumneavoastră avea și calitatea de administrator în societate, acesta putea să primească anumite sume de bani din partea societății în baza contractului de mandat.

Din câte înțeleg din cele relatate de dumneavoastră, nu vă aflați în cazul prezentat mai sus.

În această situație, soțul dumneavoastră ar trebui să formuleze o cerere, în calitate de asociat al societății, pentru obținerea indemnizației de 75%.

Pentru ca cei care exploatează societăți comerciale (asociații) să primească indemnizație, este necesar ca activitatea societății să fi fost întreruptă total pe perioada stării de urgență.

Condiția întreruperii totale a activității ar putea fi considerată îndeplinită dacă pe perioada stării de urgență intervine suspendarea voluntară a activității firmei.

De asemenea, indicat ar fi sa obtineți și Certificatul de situație de urgență TIP 2 (GALBEN).

Mai multe informații cu privire la obținerea Certificatului de situație de urgență, găsiți accesând următorul link:

[ link extern ] /


Alte discuții în legătură

Somaj-asociat firma Gabi_9568 Gabi_9568 Buna seara, Am fost disponibilizata de curand si nu stiu daca pot sa primesc somaj tinand cont ca sunt asociata intr-o firma. Nu realizez nici un fel de ... (vezi toată discuția)
Coronavirus anto_riana anto_riana Bună, fiica mea este frizer, e propriul angajat.Odata ce au fost închise gradinitele, a fost nevoită să rămână acasă cu copilul de 4 ani. Unde trebuie ... (vezi toată discuția)
Titular i.i. nu pot fi angajat, cine ne ajuta Haci Haci Am o Întreprindere Individuala, legea nu mi-a dat voi sa fiu angajat in propria-mi întreprindere individuală, cu criza asta și starea de urgență ... (vezi toată discuția)