Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Ajutor firme
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Ajutor firme

Buna seara, sotul detine o firma de curatat geamuri,srl , a carei activitate s-a stopat in momentul cand toate magazinele, etc s-au inchis din cauza Covid-ului! El este administrator dar fara carte de munca! Ne incadram si noi sa aplicam pentru ajutorul oferit firmelor? Daca da, in ce categorie, va rog? Multumesc frumos! O zi frumoasa!
Bună seara,

Soțul dumneavoastră era remunerat în baza contractului de mandat sau doar primea dividende în calitate de asociat?
Buna ziua, nu inteleg termenii! Sotul primeste banii pentru lucrarile pe care le face, plateste taxe la stat, impozit, tva si contabila. Multumesc!

Alexandra Dogaru a scris:

Bună seara,

Soțul dumneavoastră era remunerat în baza contractului de mandat sau doar primea dividende în calitate de asociat?

Bună seara,

Dacă soțul dumneavoastră avea și calitatea de administrator în societate, acesta putea să primească anumite sume de bani din partea societății în baza contractului de mandat.

Din câte înțeleg din cele relatate de dumneavoastră, nu vă aflați în cazul prezentat mai sus.

În această situație, soțul dumneavoastră ar trebui să formuleze o cerere, în calitate de asociat al societății, pentru obținerea indemnizației de 75%.

Pentru ca cei care exploatează societăți comerciale (asociații) să primească indemnizație, este necesar ca activitatea societății să fi fost întreruptă total pe perioada stării de urgență.

Condiția întreruperii totale a activității ar putea fi considerată îndeplinită dacă pe perioada stării de urgență intervine suspendarea voluntară a activității firmei.

De asemenea, indicat ar fi sa obtineți și Certificatul de situație de urgență TIP 2 (GALBEN).

Mai multe informații cu privire la obținerea Certificatului de situație de urgență, găsiți accesând următorul link:

[ link extern ] /
Alexandra Dogaru , Avocat
Alexandra Dogaru a scris:
În această situație, soțul dumneavoastră ar trebui să formuleze o cerere, în calitate de asociat al societății, pentru obținerea indemnizației de 75%.

Este posibil asa ceva? Sa primeasca asociatul "indemnizație de 75%"?
Sau ati facut o gluma buna?
trandafir2, moderator
Va multumesc!!!

Alexandra Dogaru a scris:

Bună seara,

Dacă soțul dumneavoastră avea și calitatea de administrator în societate, acesta putea să primească anumite sume de bani din partea societății în baza contractului de mandat.

Din câte înțeleg din cele relatate de dumneavoastră, nu vă aflați în cazul prezentat mai sus.

În această situație, soțul dumneavoastră ar trebui să formuleze o cerere, în calitate de asociat al societății, pentru obținerea indemnizației de 75%.

Pentru ca cei care exploatează societăți comerciale (asociații) să primească indemnizație, este necesar ca activitatea societății să fi fost întreruptă total pe perioada stării de urgență.

Condiția întreruperii totale a activității ar putea fi considerată îndeplinită dacă pe perioada stării de urgență intervine suspendarea voluntară a activității firmei.

De asemenea, indicat ar fi sa obtineți și Certificatul de situație de urgență TIP 2 (GALBEN).

Mai multe informații cu privire la obținerea Certificatului de situație de urgență, găsiți accesând următorul link:

[ link extern ] /