Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de trecere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de trecere

Buna ziua in urma achiziționării unui teren intravilan fara acces la un drum public am obținut dela un vecin un drept de trecere care este si un fel de drum privat pentru 3 case proprietarul este de acord ca eu sa imi bag utilitatile apa si curent prin acel drum pentru care am hărti la notar pentru drept de trecere
Întrebarea mea este. Din punct de vedere legal eu am dreptul sa trag pe acel drum utilitatile ? Multumes
Branșamentele la utilități solicitate de dvs. trebuie realizate în baza Autorizatiei de Construire care are la baza DTAC cu avize și acorduri solicitate prin Certificatul de Urbanism,
Astfel, prin Certicatul de Urbanism, Primaria va solicita și acordul notarial al vecinului care v a dat acces de traversare a proprietății sale și probabil măsurarea utilităților se va realiza pe domeniul public (montarea contoarelor).