Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Amânare rate bănci și IFN-uri
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Amânare rate bănci și IFN-uri

Bună ziua!
Mă interesează strict un răspuns... Până la urmă, cei cu restanțe mai mici de 90 de zile la bănci și IFN-uri, și care sunt influențați direct de starea de urgență, pot beneficia de amânarea ratelor pe o durată de 9 luni, sau nu?!
Maty3, utilizator
A ajuns la președinte, e foarte posibil să nu mai dureze mult ținând cont că e vorba de un proiect de ordonanță de urgență. În opinia mea, zilele acestea se va oficializa.
Vă mulțumesc frumos! Sunteți singura persoană care îmi oferă informații concrete, în tot coșmarul acesta.

Emilika40 a scris:

A ajuns la președinte, e foarte posibil să nu mai dureze mult ținând cont că e vorba de un proiect de ordonanță de urgență. În opinia mea, zilele acestea se va oficializa.

Pentru puțin :) Sper să depășiți cu bine această perioadă atât de grea.

Când se va publica în Monitorul Oficial puteți afla și de aici, de pe site. Urmăriți articolele în fiecare zi:
www.avocatnet.ro /
A fost depusă o sesizare de neconstituționalitate:
[ link extern ]

Din păcate, acest lucru va întârzia oficializarea. Nu mai poate fi vorba de zile, plus că există și varianta neagră a constatării neconsituționalității ei.
Îmi pare rău că vă dau o veste proastă.

V-ați uitat peste programul IMM Invest? Ca firmă vă puteți ajuta cu creditele pe care statul le garantează firmelor în situația dvs. - nu plătiți dobândă și comision de administrare dacă le obțineți, iar procedura e relativ simplă.

[ link extern ] /
Bună ziua!
Simțeam eu că e prea simplu să beneficiem și noi, ăștia cu întârzieri mici, de o relaxare. Ar fi fost prea frumos. În plus, nu prea am văzut interes mediatic pentru această lege.
Vă mulțumesc frumos!
Deci, trebuie să mă descurc.
Am să studiez ce mi-ați trimis, însă, având în vedere că afacerea mea e în cadrul intreprinderii individuale, sunt sigur că aceași problemă, a întârzierii plăților, va fi o piedică în obținerea unor noi credite, oricare af fi natura și scopul lor.

Emilika40 a scris:

A fost depusă o sesizare de neconstituționalitate:
[ link extern ]

Din păcate, acest lucru va întârzia oficializarea. Nu mai poate fi vorba de zile, plus că există și varianta neagră a constatării neconsituționalității ei.
Îmi pare rău că vă dau o veste proastă.

V-ați uitat peste programul IMM Invest? Ca firmă vă puteți ajuta cu creditele pe care statul le garantează firmelor în situația dvs. - nu plătiți dobândă și comision de administrare dacă le obțineți, iar procedura e relativ simplă.

[ link extern ] /

Maty3, utilizator