Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Imi pot restitui avansul dat la local?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Imi pot restitui avansul dat la local?

Buna ziua! Intampin si eu o problema si pe aceasta cale rog sa imi raspunda cineva care s-a confruntat cu aceasta situatie sau asemanator.
Problema e urmatoarea: am dat avans la un local,anul trecut in octombrie,pt o nunta care avea loc anul acesta in iunie.In situatia de fata,cu aceasta pandemie si Ordonanta de Urgenta,evenimentul nu se va putea desfasura asa ca am cautat sa gasesc o solutie cu patronul localului,contactandu-l si cerandu-i rezilierea contractului si restituirea avansului dat.Insa ,nu gasesc intelegere cu dansul.As vrea sa stiu cum pot proceda,care sunt pasii de urmat?.Mentionez ca patronul localului nici nu imi da o alta varianta pt a reprograma acest eveniment dar tot anul acesta.Dansul tot o tine ca la anul,ceea ce la anul nu mai vrem noi.Ma poate ajuta cineva?
Ce scrie în contract referitor la încetarea contractului ?
Contractul va inceta prin indeplinirea integrala a serviciilor asumate,prin incheierea unui protocol de incetare a raporturilor contractuale sau prin mentinerea evenimentului de forta majora mai mult de 3 luni.

Adrian ALBU a scris:

Ce scrie în contract referitor la încetarea contractului ?

Se poate invoca forța majoră, astfel că se poate cere restituirea avansului, dar condițiile forței majore trebuie să fie îndeplinite în conformitate clauzelor din contract..
Daca aveti contract, în speta dvs, arvuna trebuie restituita in lumina art. 1546 Cod Civil!
Incepeti cu o somatie, iar daca nu produce efecte, veti fi nevoit sa intentati o actiune in pretentii.
Va multumesc!Am rezolvat intr-un fel.S-a interesat si dansul si a realizat ca suma trebuie restituita!

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Daca aveti contract, în speta dvs, arvuna trebuie restituita in lumina art. 1546 Cod Civil!
Incepeti cu o somatie, iar daca nu produce efecte, veti fi nevoit sa intentati o actiune in pretentii.