Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Neridicare talon pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Neridicare talon pensie

Va salut! Are ceva daca nu ridic talonul de pensie? Mentionez ca am o pensie de urmas (dupa mama si tata) definitiva deoarece am handicap locomotor. Pensia o iau pe card si avand in vedere situatia actuala nu m-as mai risca sa deschid usa postasului care merge din casa in casa. Multumesc!
Cereti postasului sa va lase talonul in cutia de posta sau sa vi-l dea pe sub usa.
Postasul meu nu imi poate, sau nu vrea sa introduca cuponul la cutia postala, sau pe sub usa, pentru ca are nevoie de semnatura pe formular
Trebuie sa va rezolvati cumva problema ridicarii/primirii cuponului.
Daca nu ridicati cuponul pe 3 luni consecutive se poate suspenda plata pensiei.
Va baga pe sub usa tot talonul, il semnati, va rupeti ce va apartine si-si returnati talonul semnat pe partea care se arhiveaz, pe sub usa.
Daca nu vrea asa, baga tot talonul pe sub usa, ii returnati tot talonul semnat de dvs., rupe ce in apartine si apoi va baga pe sub usa partea de talon care va apartine dvs.
Daca nici asa nu vrea, puteti sesiza of. postal, telefonic/ prin e.mail.