avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot adopta temporar un bebe?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot adopta temporar un bebe?

Buna ziua! Dacă eu si sotia dorim să adoptăm doar temporar un copil,bebelus ,pentru a i face un bine si lui,caci ne a murit copilul la nastere si sotia poate alapta unul ,ca sa i mai treaca si soției depresia postnatala , se poate? Nu dorim să l creștem pana la majorat sau poate ne razgandim intre timp,însă acum am intenția de a mi ajuta soția si eventual un bebeluș care are nevoie să stea la sânul unei mame. Credeti ca protecția copilului ne va permite? Dacă dupa renunțăm la el,ne pierdem drepturile de părinți pentru copiii nostri? Ne pierdem dreptul definitiv de a adopta in caz în care procedam asa si sotia nu mai poate face?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:09, 12 Aprilie 2020
Buna ziua,
Mergeti, luati legatura cu DGASPC, le povestiti situatia si le spuneti ca doriti sa deveniti Asistent maternal pentru un copil sugar, in acest caz.
Nu stiu ca o sa dureze procedurile, asta o sa va explice dumnealor.
Din cate stiu, nu pierdeti nimic din ce ati enumerat mai sus daca faceti asta, dar, la fel, dumnealor va pot explica mai bine ce si cum...
Adoptie temporara?
Probabil ca nu l-a asta v-ati gandit.


Aurel Fleancu a scris:

Adoptie temporara?
Probabil ca nu l-a asta v-ati gandit.



Ba da. La o adopție temporară. Sa l hranesc si sa l tin alături de noi,în familie ,o perioada,apoi sa vedem ce facem.
Puteți lua temporar în plasament un copil.
imi cer scuze si sper sa nu ma intelegeti gresit..dar nu cred ca e normal sa te folosesti de un copil doar sa ii treaca sotiei depresia :( eu cred ca omenesc ar fi sa il pastrati daca tot faceti pasul acesta si sunt sigur ca nu o sa va para rau mai incolo....

GabrielFlorian11 a scris:

Buna ziua! Dacă eu si sotia dorim să adoptăm doar temporar un copil,bebelus ,pentru a i face un bine si lui,caci ne a murit copilul la nastere si sotia poate alapta unul ,ca sa i mai treaca si soției depresia postnatala , se poate? Nu dorim să l creștem pana la majorat sau poate ne razgandim intre timp,însă acum am intenția de a mi ajuta soția si eventual un bebeluș care are nevoie să stea la sânul unei mame. Credeti ca protecția copilului ne va permite? Dacă dupa renunțăm la el,ne pierdem drepturile de părinți pentru copiii nostri? Ne pierdem dreptul definitiv de a adopta in caz în care procedam asa si sotia nu mai poate face?

Alte discuții în legătură

Incredintarea copilului minor catre un "tert" cadriancosmin cadriancosmin Buna seara, Situatie: X(Barbatul) si Y(Femeia) traiesc in concubinaj, iau nastere 2 copii (in prezent minori).Fetita 5 ani, baiatul 2 ani. Femeia pleaca de ... (vezi toată discuția)
Vreau sa adopt copilul fratelui meu pentru că părinții lui nu au niciun venit iar eu îl cresc de la doi ani. legea permite o astfel de adopție? vladvyk vladvyk Dispun de toate conditiile materiale si doresc sa adopt copilul fratelui meu.Fratele meu impreuna cu sotia sa nu au niciun venit lunar .Precizez ca copilul ... (vezi toată discuția)
Drepturile tatălui! cum pot obține ca programul de vizită a minorului să se desfășoare la domiciliul meu? Crz5 Crz5 Buna ziua,am un bebe de 3 luni dintr-o relatie de concubinaj si as dori sa stiu daca am dreptul sa imi iau bebelusul la mine acasa,tin sa mentionez ca mama lui ... (vezi toată discuția)