Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Daca cineva ti-a folosit CNP-ul fara a fi avut un ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Daca cineva ti-a folosit CNP-ul fara a fi avut un mijloc legal de a il procura, este acesta un caz de furt de identitate?

Dar daca il are de pe un antecontract de vanzare cumparare, il poate folosi pentru a face diverse interogari si a strange date despre tine?

jurist2020 a scris:

Indiferent de unde are CNP-ul, dacă nu are acordul dumneavoastră de a-l folosi, în funcție de urmări, la sesizarea dumneavoastră, organul de cercetare penală poate dispune o măsură, sub aspectul acțiunii penale. În ceea ce privește partea civilă, aceasta răspunde la momentul la care ați făcut sesizarea la instanța de judecată, prin sentință. Dacă e vorba de un antecontract, e posibil ca în el să existe o clauză care-i permite să facă acele interogări la OCPI/Direcție Impozite și Taxe Locale/ASF etc.

E aceeasi situatie si daca folosesc datele de identificare a bunicilor mei decedati pentru a strange informatii despre ei sau in acest caz nici macar nu are cum sa se inceapa cercetarea penala, organele neputandu-o incepe din oficiu?
Și mie mi s-a întâmplat... O fată (colegă de liceu) mi-a furat buletinul și după mi la pus la loc da totuși nu a putut să îl folosească la orice ar fi fost