Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de acces pe un teren privat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de acces pe un teren privat

Terenul pe care este aplasata casa mea face parte dintr-un lot mai mare, care initial a fost parcelat si fiecare vecin are acces de la drumul public la proprietatea personala printr-un drum de servitute (privat) . Cand am cumparat terenul din 45000 euro 11000 euro am plătit drumul privat de acces până la lotul nostru de teren, pe care platesc impozit anual. Toți riveranii drumului privat am procedat asemeni. Vis a vis de noi riveranii se desfășoară spatele altor case care au acces conform certificatului de urbanism la alt drum. Doi dintre neriverani si-au facut porti de acces la drumul nostru fără a ne cere acceptul si se folosesc cu nesimțire de drumul nostru privat. În acest sens vreau sa fac o plângere la poliție și am nevoie de actele normative care sa mi susțină demersul. Fac precizarea ca pe drumul privat am montat doua indicatoare de averizare cu "Drum privat". Mulțumesc.
soris001, utilizator