Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Somaj tehnic la revenire din concediu medical de lunga ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Somaj tehnic la revenire din concediu medical de lunga durata

Buna ziua stimati specialisti!
Una dintre colege este in concediu medical de mai bine de 6 luni, stare care va inceta in data de 17.04.2020. In conditiile in care toti salariatii care desfasora acelasi fel de activitate ca si dna aflata in medical, au fost trimisi in somaj tehnic fiindca nu pot lucra in aceasta perioada, este corect ca si aceasta doamna sa fie trimisa imediat in somaj tehnic? Este corect, legal vorbind, sa o trec in somaj tehnic in prima zi lucratoare de dupa ultima zi de concediu medical?
Este corect, sa o trimiteti in somaj tehnic din prima zi lucratoare ulterioara ultimei zi de concediu medical.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna seara!
Va multumesc pentru atentia acordata subiectului ridicat de mine si pentru raspuns.
Toate cele bune!