avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Bonificațiile pentru imp micro
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Bonificațiile pentru imp micro

Bună ziua! As dori dacă ma puteți ajuta în ce cont de venituri sa trec bonificația de 10%acordata în perioada stării de urgență pentru impozitul pe venit la micro. Eu am trecut în contul 7417
Adică am făcut următoarea operațiune contabilă 4418=7417. Aș dori dacă ma puteți ajuta cu alte păreri. Mulțumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 15:45, 26 Aprilie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua. Puteti inregistra direct 698=4418 cu suma diminuata cu bonificatia. In noul formular 100 va exista linie distincta pentru raportare a bonificatiei. E important sa platiti si taxele la salarii pana in 25.04,avand in vedere ca se plateste in cont unic tot.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Categoric aceasta bonificatie nu este subventie, Ordinul 1802/2014 precizeaza ce sunt subventiile: '(3) Subvențiile guvernamentale reprezintă asistența acordată de guvern sub forma unor transferuri de resurse către o entitate în schimbul conformării, în trecut sau în viitor, cu anumite condiții referitoare la activitatea de exploatare a entității"

Aceasta bonificatie are acelasi regim ca si bonificatia acordata pt impozitele locale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

D100 cu bonificatie 10% cateldestept cateldestept Daca impozitul datorat pe trim.I este 1000 lei, cum procedam: 1)In D100 declaram si platim 1000-100 (bonificatie 10%) = 900 ? 2) Monografia contabila este ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila privind kurzarbeit nstoica nstoica Buna ziua,l Va rog sa ma ajutati cu o monografie contabila privind kurzarbeit si ce inregistrari se efectueaza la 31.12.2020 (ex. a) daca se inregistreaza ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit de recuperat din 2019 si virament iban Cornelia1968!!! Cornelia1968!!! Buna ziua 1.Am de recuperat o suma la imp pe profit aferent anului 2019. Nu mi-e clar, achit prin diferenta acum , sau valoarea intreaga ce rezulta dupa ... (vezi toată discuția)