Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - Indemnizatie OUG 30/2020...se impoziteaza sau nu ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - Indemnizatie OUG 30/2020...se impoziteaza sau nu ?

PFA - Plata indemnizatiei mentionate si calculate conform in art. 15, alin. 1, din OUG 30/2020, ASTFEL:

1. 75% din salariul mediu BRUT pe tara, adica 5429 lei – 25% = 4071 lei
2. Asa cum a fost definit de Art. 62 din Legea 227/2015 (Codul Fiscal), cu modificarile si completarile ulterioare, si anume

” ART. 62 - Venituri neimpozabile
NU SUNT IMPOZITABILE:
a) ajutoarele, indemnizațiile și alte forme de sprijin cu destinație specială, primite de la bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale și din alte fonduri publice sau colectate public, inclusiv cele din fonduri externe nerambursabile, precum și cele de aceeași natură primite de la organizații neguvernamentale, potrivit statutelor proprii, sau de la alte persoane;„

AJPIS a facut platile insa ANAF urmeaza a le impozita. Intrebarea e in ce baza cat timp Codul Fiscal spune ca NU se impoziteaza ???
Completati declaratia unica si vedeti cum se impoziteaza: 25% CAS, 10% CASS si 10% impozit din 65%.

Mai bine nu dadeau ajutorul ...
Iulian MANEA, Contabil