Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Continuare activitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Continuare activitate

Buna seara. Intr o instituție publică o persoană îndeplinește condițiile de pensionare in luna mai 2020. Dorește să își continue activitatea.
1. Se întocmește act adițional la contractul individual de munca? Pentru un an sau pentru perioada de trei ani cat are dreptul la a lucra peste varsta de pensionare?
2 cu ce data se întocmește actul adițional? 01.05.2020?
Mulțumiri anticipate si sanatate!

Codul Muncii
art.56
(4) Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi mentinut in aceeasi functie maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de munca.

In speta, nu se intocmeste act aditional .... continua activitatea in baza aceluiasi c.i.m.