avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 329 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Retinerea in totalitate a cheltuielilor salariale de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Retinerea in totalitate a cheltuielilor salariale de la angajat, de catre angajator.

Buna ziua,
Lucrez in vanzari in distributia de produse ,,x''(cu contract de munca/perioada nedeterminata), unde ca peste tot in acest domeniu exista niste targete lunare de realizat, aferente acestui salariu net negociat .
Tinand cont ca acest target(ex. 400000lei) este realizat si chiar depasit,
este corect, legal, ca din bonusul de vanzari realizat lunar de mine, sa imi opreasca angajatorul toate cheltuielile sale cu salariul meu?
Salariul meu net =4000lei, cheltuieli cu salariul de catre angajator= 6991lei, Bonus realizat din vanzari efectuate, de exemplu=8000lei.
Din acest bonus de 8000lei, angajatorul imi retine suma de 6991lei(zice el conform legii) suma ce reprezinta cheltuielile sale cu salariul meu, eu primind in final diferenta ramasa adica 8000-6991 = 1009lei!
Este corecta, legala, aceasta metoda de a-mi retine in totalitate angajatorul cheltuielile salariale din bonusul meu realizat ?
Practic angajatorul nu cheltuieste niciun leu de la el cu salariul meu!

Va multumesc anticipat!
Ultima modificare: Vineri, 24 Aprilie 2020
BDN64, utilizator
Cel mai recent răspuns: BDN64 , utilizator 18:32, 6 Mai 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Pentru toate veniturile de natura salariala se datoreaza contributii.
Cat ati primit net?
Cat este brutul dvs. daca nu ati avea bonus?
Aveti un fluturas de salariu?
Buna ziua.
In primul rand vreau sa va ,,Multumesc"pt raspuns!
Salariu net= 4000lei
Brutul = 6837lei

Date fluturas (2019): Sal incadrare 5704lei;
Ore lucrate 152/37,53lei;
Salariu aferent timp lucrat 5704lei
Salariu realizat 6837lei;
Salariu brut realizat 6837lei;
Alte venituri 1133lei;
Fara tichete;
CM=0zile;
CO=0zile;
CAS 1709lei;
Sanatate 684lei;
Deduceri 0lei
Venit net 4444lei;
Impoz pe salariu 444lei;
Salariu net 4000lei
Avans incasat = 2000lei
Retineri 0lei
Rest de plata 2000lei
Nota: Nu am absente, ore de noapte/suplimentare sau CO fara plata.
Va multumesc si astept raspunsul dvs!
.
Ultima modificare: Joi, 30 Aprilie 2020
BDN64, utilizator
Nu vad bonusul acela de 8000 lei, asa cum arata fluturasul bonusul este de 1133 lei
Cum este specificat in contractul de munca acest aspect legat de target si bonus?

Alte discuții în legătură

Retinerea in totalitate a cheltuielilor salariale de la angajat, de catre angajator. BDN64 BDN64 Buna ziua, Lucrez in vanzari in distributia de produse ,,x\'\'(cu contract de munca/perioada nedeterminata), unde ca peste tot in acest domeniu exista niste ... (vezi toată discuția)
Impozitare supliment salariu bonus din vanzari maarkyM maarkyM Buna seara, o intrebare ce anume si in ce cuantum (impozit,cas,cass,somaj...)implica impozitarea venitului suplimentar realizat peste salariul de ... (vezi toată discuția)
Taxe si impozite pe cheltuieli de judecata! atlantiana atlantiana Azi, cand mi-am luat fluturasul de salariu - la noi vin intai fluturasii, iar banii mai pe urma - am avut o surpriza. Langa salariul meu de baza, de 729, apare ... (vezi toată discuția)