Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozitare supliment salariu bonus din vanzari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozitare supliment salariu bonus din vanzari

Buna seara,
o intrebare
ce anume si in ce cuantum (impozit,cas,cass,somaj...)implica impozitarea venitului suplimentar realizat peste salariul de incadrare,in conditiile de realizare plan vanzari conform contract munca?
conf contract primesc un bonus de 1% peste atingerea planului de vanzari!
Nu este specificat in contract nici 1%net nici brut...
Va multumesc
Daca bonusul este negociat 1% brut, atunci acea suma se adauga la salariul de incadrare si rezulta venit brut realizat si poi se calculeaza si se retin toate contibutiile si impozitul.
Daca este negociat ca net, atunci se va calcula brutul la acest venit net, se va adauga salariului de incadrare si veti primi net atat cat ati negociat.
Indiferent de varianta, solicitati fluturasul de salariu si acolo veti regasi informatia. Cel mai probabil figureaza in rubrica "prima"
Multumesc,pentu raspuns,dar in contract scrie ...asa 1% din total vanzari peste plan vanzari.
Cum pot interpreta acest venit?net sau brut?
Inca o data multumesc.