Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consum de alcool in spati publice
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consum de alcool in spati publice

Buna seara am și eu o intrebare, cât este amenda maximă pt consumul de alcool in spati publice? Va multumesc
500 de lei

art 2, punctul 23 legea 61/91
consumul de băuturi alcoolice în următoarele locuri publice: drumuri publice, parcuri, stadioane și terenuri sportive, instituții culturale, săli de spectacole, instituții sau unități economice, toate mijloacele de transport în comun, autogări, gări și aeroporturi, de stat și private, sau alte locuri prevăzute de lege. (...)
art 3 Contravențiile prevăzute la art. 2 se sancționează după cum urmează:
e) cu amendă de la 100 lei la 500 lei, faptele prevăzute la pct. 23);