avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 810 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consum de alcool in spati publice
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consum de alcool in spati publice

Buna seara am și eu o intrebare, cât este amenda maximă pt consumul de alcool in spati publice? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:35, 25 Aprilie 2020
500 de lei


art 2, punctul 23 legea 61/91
consumul de băuturi alcoolice în următoarele locuri publice: drumuri publice, parcuri, stadioane și terenuri sportive, instituții culturale, săli de spectacole, instituții sau unități economice, toate mijloacele de transport în comun, autogări, gări și aeroporturi, de stat și private, sau alte locuri prevăzute de lege. (...)
art 3 Contravențiile prevăzute la art. 2 se sancționează după cum urmează:
e) cu amendă de la 100 lei la 500 lei, faptele prevăzute la pct. 23);

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Berea, un aliment sau o bautura alcoolica? parlucian parlucian Stiu ca mai demult se spunea ca preturile la bere nu se modifica atunci cand se ridica preturile bauturilor alcoolice pentru ca, berea si vinul fac parte din ... (vezi toată discuția)
Băutul în spații publice. icsdev icsdev 1. Dacă eu consum alcool într-un parc în care sunt alți 40 de inși care consumă alcool, dar sunt singurul amendat, se poate face ceva din punct de vedere ... (vezi toată discuția)
Ce se intimpla si cum poti face o sesizare Eusituadevar Eusituadevar Un magazin din str.1864 nr.39....vinde fara a da bon fiscal...si se consuma bauturi la colt de strada in fata magazinului si se fc scadal citeodata (vezi toată discuția)