Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pedepse cu inchisoarea ANAF (Paradox)
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pedepse cu inchisoarea ANAF (Paradox)

Daca nu exista o limita incepand de la care un venit nedeclarat nu constituie evaziune fiscala, statul si Anaful te poate inchide pentru nedeclararea unor impozite pe venituri de la un leu si pana la cateva sute lei. ? Sunt deja condamnati mii de romani pentru datorii infime de la cativa lei pana la cateva sute de lei. Reamintim ca suntem singura tara care nu avem limita la evaziunea fiscala. Teoretic pana la 8 ani de inchisoare pentru impozite de 1 leu si cateva sute de lei. Deci daca am un castig anul trecut de 10 lei trebuie sa-l declar si sa mi se calculeze 10 la suta si sa platesc impozit de un leu. Daca nu risc 8 ani de puscarie. Incredibil in ce tara traim. Ce oameni. Ce tara.
Marius Iosif, utilizator