Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Neplată carte de muncă?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Neplată carte de muncă?

Bună ziua!

Vă prezint următoarele : firma cu un angajat, in pragul închiderii. Carte de munca neplătita în ultimele 4 luni(inregistrata ca datorie cumulata). Dacă firma se va închide, ce se va întâmpla cu cele 4 luni neplătite? Se vor scădea din vechimea angajatului, sau angajatorul este în continuare obligat sa le plătească? Mulțumesc anticipat!
Vechimea in munca nu este afectata de neplata contributiilor .

In schimb, poate fi afectat stagiul de cotizare la pensie si calitatea de asigurat in sistemul de sanatate publica.

1. Neplata contributiilor sociale de catre angajator poate face obiectul :
- unei actiuni in instanta
Modalitatea corecta si eficienta prin care puteti actiona este declansarea unui litigiu care sa vizeze obligarea angajatorului de a plati contributiile sociale aferente veniturilor salariale realizate de angajat. Actiunea va viza toate contributiile sociale datorate.

- unei sesizari la ANAF
in legatura cu neplata acestora, ceea ce poate declansa un control de specialitate.
Recuperarea creantelor privind contributiile sociale, reprezinta obligatia institutiilor statului, iar actiunea lor vizeaza platitorul (angajatorul) care are obligatia de a calcula, retine si vira contributia datorata de angajat si de a calcula si vira contributia datorata de angajator.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc mult pentru răspuns! As mai avea o mica întrebare. Dacă angajatul nu dorește sa facă nici o reclamație, și nici un decurs privind aceasta problema, angajatorul este scutit de plata celor 4 luni? Mulțumesc!