Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bebelus
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bebelus

Daca parintii se despart. Relatie concubinaj. De la ce varsta poate dormi copilul si la tata? Ce spune legea?In prezent e bebelus alaptat de 4 luni. Multumesc.
arina789, utilizator
Buna ziua,
Legea nu spune NIMIC in acest sens doar instanta poate stabili, functie de interesul superior al minorului, cand va admite asta!
Buna ziua,

Retinand varsta frageda a minorului, relatia de dependenta cu mama, precum si faptul ca este alaptat, probabil ca vizitarea se va derula pe parcursul zilei, cateva ore.

Vizitarea se poate realiza si in prezenta dumneavoastra, in locatii publice, la domiciliul dvs, ori la domiciliul fostului concubin.

Copilul nascut intr-o relatie de concubinaj are aceleasi drepturi ca si cel nascut intr-o casatorie.

In cauza dedusa judecatii poate surveni un acord, concretizat intr-o hotarare de expedient.

Va veti adresa instantei de judecata, in vederea determinarii formei de autoritate parinteasca, in vederea stabilirii locuintei minorului, cat si in vederea platii pensiei de intretinere.(in aceasta modalitate, relatiile dintre parinti si copil sunt clarificate,sunt stabilite drepturile, cat si oblicatiile ce le incumba parintilor, insa si drepturile copilului).

Instanta da eficienta principiului interesului superior al minorului.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat