Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Lipsa manusi angajat hypermarket
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Lipsa manusi angajat hypermarket

Buna seara,
In cadrul unui hypermarket am observat un angajat fara manusi in incinta care pregatea mancarea, atunci cand s-a deschis usa bucatariei de catre un alt angajat care acesta purta manusi si o aducea.Am atras atentia respectivului, ca angajatul din bucatarie u poarta manusi cand pregateste mancarea iar acesta mi-a spus ca cel din bucatarie s-a dezinfectat si ca nu poarta ca ii este greu sa pregateasca mancarea cu manusi.
Doresc sa-mi specificati daca este obligatorie purtatea de manusi in bucatarie, sau doar in spatiul de vanxare, cu referire la lege, deoarece doresc sa le fac o sesizare la DSP.

Va multumesc.
morty, utilizator
Gasiti informatii utile aici:
[ link extern ]
Obligatie purtare manusi pentru fermieri, in piete si lucratori trasfrontalieri.
[ link extern ]
Este dreptul dvs. sa sesizati DJSP. Posibil sa primiti un raspuns de genul - dezinfectia si spalatul pe maini cu sapun, in mod repetat, sunt masuri eficiente si suficiente in cazul bucatarului.
In bucatarie, anumite operatii care necesita finete, palpare, etc. se fac greu cu manusi. In bucatarie lucreaza meseriasi/ bucatari testati medical si avizati periodic de catre DJSP.
Manipulantul, casierul, etc. din market intra in contact cu pachete, tavi, ambalaje, etc., respectiv cu bani, deci riscul de infectare este crescut, motiv pentru care acestia poarta permanent manusi si masca de protectie.
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns. O zi buna